Ekonomi ve Finans Haberleri

Jeopolitik Gelişmeler Talep Endişelerinden Ağır Bastı, Petrol Yükseldi

January 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Jeopolitik Gelişmeler Talep Endişelerinden Ağır Bastı, Petrol Yükseldi

Ortadoğu ve Ukrayna’da süregelen çatışmaların, küresel petrol talebini baskı altına sokan ekonomik gelişmelerden daha ağır basmasıyla petrol fiyatları yükseldi. 

Brent TSİ 17.30’da 0,56% artışla varil başına 79 dolardan, ABD ham petrolü ise 0,71% artışla varil başına 73,93 dolardan işlem gördü. 

Libya Ulusal Petrol Şirketi, protestoların iki hafta boyunca üretimi durdurmasının ardından dün Sharara petrol sahasında tam üretime yeniden başladı. Sharara, günde 300 bin varil pompalama kapasitesiyle Libya’nın en büyük petrol sahalarından biri.

IG analisti Tony Sycamore, “Bugünkü hafif artış, Avrupa ve Ortadoğu’da devam eden jeopolitik gerilimlere rağmen ham petrol piyasasındaki mevcut hissiyat hakkında çok şey ifade ediyor.” ifadelerini kullanıyor. 

İran yanlısı Husilerin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırıları ABD’nin misilleme tedbirlerine rağmen devam ederken, İsrail’in Gazze’deki saldırısında herhangi bir duraklama belirtisi yok.

Öte yandan Rus enerji şirketi Novatek, Ukrayna medyasının bir drone saldırısının neden olduğunu söylediği yangın nedeniyle Baltık Denizi’ndeki yakıt ihracat terminalindeki bazı operasyonları askıya almak zorunda kaldığını açıkladı. 

Söz konusu görünüm karşısında petrol temellerinin fiyatlar üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam edeceğini düşünen Sycamore, petrol üretiminin yüksek olduğunu, Çin ve Avrupa’daki büyüme görünümünün en iyi ihtimalle karışık olduğunu ve bu haftaki verilerin ABD ekonomisinin hızının önemli ölçüde yavaşladığını göstermesinin beklendiğini söyledi.

Jeopolitik Gelişmeler Talep Endişelerinden Ağır Bastı, Petrol Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters