Borsa Yorumları

Jefferies’in Temettü Yatırımı için Favori Hisse Önerileri

Jefferies’in Temettü Yatırımı için Favori Hisse Önerileri
Google News Icon Takip Et

Jefferies’e göre bu yıl temettüler için iyi bir yıl olacak; yatırım şirketi, bu yıl ABD’de temettü büyümesinin 2023’teki 3,9%’dan 6,2%’ye yükselmesini bekliyor.

Şirketin küresel kantitatif strateji başkanı Desh Peramunetilleke, bir notta, “Enerji ve otomobil dışındaki çoğu sektörün, medya ve yarı iletkenler öncülüğünde temettü artışı göstermesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Son yirmi yılda, hisse geri alımları şirketlerin hissedarlara nakit iade etmesinin ana yolu haline geldi. Yine de temettüler önemini korudu ve yeniden yatırılan temettüler 2001’den bu yana MSCI ABD endeksinin toplam getirisinin yaklaşık 43%’ünü oluşturdu.

Şu anda, bu temettü büyümesine yatırım yapmanın en iyi yollarından birinin yüksek getirili hisseler olduğuna inanan stratejist, “Şu anda düşen enflasyon beklentisi, yavaşlayan ekonomik büyüme ve düşen emtia fiyatları gibi çoğu makro gösterge bu HQY’a doğru bir hareket olduğunu gösteriyor.” dedi. 

Jefferies HQY’ı, yani yüksek kaliteli getiriyi, piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde olan yüksek kaliteli ABD şirketleri olarak tanımlıyor. 

Bu şirketlerin 12 aylık ileriye dönük temettü getirileri bölgesel ortalamanın üzerinde ve önümüzdeki iki yıllık öz sermaye getirileri ve son 12 aylık yatırım sermayesi getirileri 10%’un üzerinde:

  • Broadcom (AVGO)
  • Procter & Gamble (PG)
  • Honeywell (HON)
  • Colgate-Palmolive (CL)
  • Enterprise Products Partners (EPD)
  • MPLX (MPLX)
  • Darden Restaurants (DRI)
  • Omnicom (OMC)
  • Lamar Advertising (LAMR)
  • Tapestry (TPR)

💻 Broadcom listedeki en büyük piyasa değerine ve 1,6% ile 12 aylık ileriye dönük temettü verimine sahip isim.

Geçtiğimiz hafta yarı iletken şirketi, mali yılının ilk çeyreği için analistlerin beklentileri doğrultusunda bir gelir ve kâr artışı açıkladı. Aralık ayında Broadcom, temettüsünü 14% artırarak hisse başına 5,25 dolara yükseltti.

FactSet’e göre ortalama “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu ve konsensüs hedef fiyatı 21% artışa işaret eden hisse, Wall Street tarafından da seviliyor. Hisseler 2023’te neredeyse iki katına çıktıktan sonra bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 13% arttı.

🧼 Procter & Gamble hisseleri 2024’te şimdiye kadar 10% değer kazandı. Markalı ambalajlı tüketici ürünleri şirketinin 12 aylık ileriye dönük temettü getirisi 2,5% seviyesinde.

Ocak ayında Procter & Gamble, düzeltilmiş hisse başına kârının tahminleri aşması ve gelirin beklentilerin altında kalmasıyla karışık bir ikinci çeyrek bilançosu bildirdi. Şirket son temettü artışını nisan ayında yaptı ve ödemelerini 3% artırdı.

🍕 Darden Restaurants da 12 aylık 3,3% temettü verimine sahip ve bu yıl şimdiye kadar 4,5% artış gösterdi. Şirket hissesi, 2023’ü ise yaklaşık 19%’luk bir artışla tamamladı. 

Darden için Wall Street’in ortalama değerlendirmesi “YÜKSEK PORTFÖY AĞRILIĞI” ve konsensüs hedef fiyatına göre de hissede 4%’lük bir artış öngörülüyor. 

Restoran grubunun üçüncü çeyrek mali sonuçlarını önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor. Aralık ayında, mali ikinci çeyrek bilançosu beklentileri aşmış ancak gelirleri yatırımcıları memnun edememişti. 

Şirket haziran ayında temettü oranını 8% artırarak hisse başına 1,21 dolardan 1,31 dolara yükseltti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC