Borsa Yorumları

Jefferies, 2024 için Temettülerini Büyüten Bu Hisseleri Öneriyor 

Jefferies, 2024 için Temettülerini Büyüten Bu Hisseleri Öneriyor 
Google News Icon Takip Et

Jefferies’e göre gelir arayışında olan yatırımcılar temettü veren hisselere yönelerek uzun vadeli kazançlar elde edebilirler.

Şirketin küresel kantitatif strateji başkanı Desh Peramunetilleke’ye göre düşen enflasyon beklentisi, yavaşlayan ekonomik büyüme ve gevşeyen emtia fiyatları gibi makro göstergeler, temettü seven yatırımcılara iyimser bir ortam sunuyor. Peramunetilleke, bu ortamda yüksek getirili hisseleri de beğeniyor.

Peramunetilleke bir notta, “Konsensüs, ABD temettü büyümesinin 2023 için 3,9%’dan 2024 için 6,2%’ye hızlanmasını ve pozitif revizyonlar yapılmasını bekliyor.  Enerji ve otomobil dışındaki çoğu sektörün, medya öncülüğünde temettü artışı göstermesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Peramunetilleke, hisse geri alımlarında da bir düşüş olduğunu ve bunun da şirketlerin serbest nakit akışını artırdığını belirttiği anlamına geldiğini belirterek, “Kazanç büyümesi geri döndüğünde, ABD serbest nakit akışını etkilemeden temettüleri yeniden artırabilir.” dedi.

Jefferies, temettü büyümesi sağlayan şirketleri, 2019’dan 2023’e kadar hisse başına temettü bileşik yıllık büyüme oranı 5%’in üzerinde olan ve 2024 ve 2025 için tahmin sunan şirketler olarak tanımlıyor.

Buna ek olarak, Jefferies’in önerdiği isimler beş yılın en az dördünde 5%’in üzerinde hisse başına temettü büyümesi ile güçlü bir geçmişe sahipler. Bu kriterlerin yanı sıra listedeki şirketlerin piyasa değeri 5 milyar dolar veya daha fazla, temettü verimleri ise 1,5%’in üzerinde:

  • JPMorgan Chase (JPM)
  • AbbVie (ABBV)
  • McDonald’s (MCD)
  • BlackRock (BLK)
  • Mondelez (MDLZ)
  • American Tower (AMT)
  • Waste Management (WM)
  • Kroger (KR)
  • Cummins (CMI)
  • Cincinnati Financial (CINF)

🏦 2,3%’lük 12 aylık ileriye dönük temettü verimine sahip olan JPMorgan Chase, listedeki en büyük isim. Banka, ekim ayında temettü oranını hisse başına 1 dolardan 1,05 dolara yükseltti.

Bununla birlikte banka ocak ayında, bölgesel bankacılık krizine bağlı 2,9 milyar dolarlık bir ücret ödedikten sonra dördüncü çeyrek kârının düştüğünü belirtti. Hisseler, bugüne kadar yaklaşık 13% yükseldi.

💉 AbbVie de 12 aylık ileriye dönük 3,5% temettüsü ile listeye girdi. Hisseler 2023’te 6,6% değer kaybettikten sonra ilaç sektöründeki toparlanmayla bu yıl 15%’in üzerinde artış gösterdi.

Biyoteknoloji şirketi, geçen yıl etkisini kaybeden otoimmün ilacı Humina için azalan satışlarla karşı karşıya. Ancak şirketin bu kayıpları telafi etmeye yardımcı olacağını umduğu Skyrizi ve Rinvoq adlı iki yeni immünoloji ilacı var.

AbbVie ayrıca kısa süre önce kanser ilacı üreticisi ImmunoGen’i satın almak için 10 milyar dolarlık anlaşmasını tamamladı. Aralık ayında da ilaç üreticisi Cerevel Therapeutics’i (CERE) yaklaşık 8,7 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

Buna ek olarak şirket, kısa bir süre sonra yeni bir CEO’ya sahip olacak. Uzun süredir AbbVie’de yöneticilik yapan Robert Michael, 1 Temmuz’dan itibaren şirketin yeni CEO’su olacak.

🍔 12 aylık ileriye dönük 2,4% temettüye sahip McDonald’s da Jefferies’in sevdiği bir isim. Fast-food devi şubat ayında dördüncü çeyrek bilançosunda beklentileri aştığını açıkladı.

Ancak Ortadoğu’daki gerilimler sebebiyle hisse bugüne kadar 6% değer kaybetti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC