Bültenler

Jackson Hole Toplantısından Ne Bekleniyor?

August 23, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Jackson Hole Toplantısından Ne Bekleniyor?

Bu Hafta Borsalar

Jackson Hole Korkusu: FED tarafından gelen agresif (şahin) açıklamalar küresel piyasalarda risk iştahını (yatırım yapma istekliliğini) törpülüyor. Reuters’ın anket yaptığı ekonomistlere göre, FED eylül ayında faiz oranlarını muhtemelen 50 baz puan artıracak. Ancak yine de 75 baz puan artış beklentileri de masada ve korkunun ana sebebi de bu! FED üyelerinin açıklamaları yakından takip edilirken tüm gözler dünyanın önde gelen ekonomistlerinin ve politika yapıcılarının ekonomi ve politikayı tartışmak için bir araya geldiği FED’in yıllık Jackson Hole toplantısına ve Powell’ın  konuşmasına odaklanmış durumda.

 • New York’taki Infrastructure Capital Management’ın Baş Yatırım Sorumlusu Jay Hatfield, “Powell, enflasyonist beklentileri bastırmak ve finansal koşulları sıkılaştırmak için şahin görünmeye çalışacak. Dolayısıyla bu, büyük olasılıkla piyasa için olumsuz bir katalizör olacak.” diye uyardı.
 • Yatırımcılar Jackson Hole’daki Powell’ın konuşmasında FED’in haziran ayında başlayan yaklaşık 9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültme planlarının ayrıntılarını da arayacak.

Sahiden Korkulacak Bir Şey Var mı? Her ne kadar piyasanın odağı bu hafta Jackson Hole toplantısında gerçekleşecek Powell konuşmasında olsa da Refinitiv’in yayınladığı grafiğe göre FED başkanlarının Jackson Hole konuşmaları son yıllarda piyasada büyük hareketlere yol açacak etki yaratmadı. 

Aşağıdaki grafik, FED başkanlarının konuşma yaptığı Jackson Hole toplantılarının S&P 500 endeksi üzerindeki yüzde değişimini gösteriyor.

Jackson Hole Toplantısından Ne Bekleniyor?

Kaynak: Refinitiv Eikon

Net Sinyal Talebi: Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers “Para politikasının henüz kısıtlayıcı olmadığına ve enflasyonu kontrol altına almak için sonuçlarını kabullenmemiz gerektiğine dair net sinyaller vermesini umuyorum.” diye belirtirken enflasyondaki zirve seviyelerden gerilemeyle ilgili soruya ise “Çekirdek enflasyonda bir ilerleme kaydetmedik. Enflasyon konusunda kat etmemiz gereken bir mesafe var.” dedi.

Jackson Hole Toplantısından Ne Bekleniyor?

Korku: Bu haftaki Jackson Hole konferansı öncesinde yatırımcı duygularına “NÖTR” bir duygu hakim.

Hisseler

Zoom (ZM): Zoom’un gelir artışı, analistlerin tahmin ettiğinden daha düşük bir sonuçla, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 12%′den 8%′e geriledi. Kaynak

 • Görüntülü arama yazılımı üreticisi, güçlü gelir kaybının bir kısmını ABD Doları’ndaki hareketliliğe bağladı.
 • Zoom’un net geliri, şirketin satış ve pazarlama harcamalarını artırmasıyla, bu çeyrekte, bir önceki yılın çeyreğindeki 316,9 milyon dolardan 45,7 milyon dolara düştü.
 • Yönetim, 2023 mali yılının tamamı için tahminlerini düşürdü ve ekonomik koşullar, yöneticilerin görüşlerini gözden geçirmelerinde ana etken oldu.

Ford (F): ​​Ford Motors’un pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre şirket ABD, Kanada ve Hindistan’da yaklaşık 3 bin çalışanını işten çıkaracak. Kaynak

 • Bu, otomobil üreticisinin işini elektrikli araç üretimine geçiş için yeniden yapılandırdığı süreçte Ford’daki en son işten çıkarmalar olacak. 
 • Yöneticiler, dönüşümün “kaynakları yeniden dağıtmayı, geleneksel ve yeni rakiplere karşı rekabetçi olmayan maliyet yapısını ele almayı” gerektirdiğini belirtti.

Nvidia (NVDA): Wedbush Analisti Matt Bryson, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Nvidia hissesi konusunda henüz iyimser olunmaması gerektiğini belirtti. Kaynak

 • Analist, “Cevaplanmamış Bazı Sorular Kaldı” başlıklı bir notta Nvidia için hem “NÖTR” notunu hem de 190 dolarlık fiyat hedefini yineledi ve talep konusundaki belirsizliği dile getirdi.
 • İleriye dönük talep hakkında hâlâ olağanüstü sorgular görüyoruz.” diye yazdı. “Ve bu konular hakkında bazı görüşlerimiz olsa da yakın vadede daha fazla görünürlük elde edene kadar hisse üzerinde daha yapıcı olmaya isteksiziz.” ifadelerini kullandı.
 • Bu ayın başlarında Nvidia, mali ikinci çeyreğinin hayal kırıklığı yaratan sonuçları hakkında önceden uyarıda bulunmuştu. Şirket, temmuz çeyreği gelirinin, 8,1 milyar dolarlık rehberliğinin önemli ölçüde altında, 6,7 ​​milyar dolar olmasını bekliyor. 
 • Açıklamada yönetim, yarın açıklanacak rakamlar hakkında yorum yapmayacağını ve “zorlu piyasa koşullarının” üçüncü mali çeyrekte de devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Signify Health (SGFY): Signify, pazar günü UnitedHealth Group, Amazon, CVS Health ve Option Care Health’in şirketi satın almak için teklif verdiğine dair bir raporun yayınlanmasının ardından 32% yükseliş kaydetti.

Pfizer (PFE): Pfizer, Omicron için yenilenen aşı güçlendirici için ABD’den izin istedi. Kaynak

 • Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, Omicron varyantını hedef alacak şekilde yeniden düzenlenmiş bir COVID-19 aşı güçlendiricisi için ABD’den izin aldıklarını ve yasal izinlerden hemen sonra gönderilmek üzere uygun dozlara sahip olacaklarını söyledi.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Jackson Hole Toplantısından Ne Bekleniyor?
 • Altın: Altın fiyatları, piyasanın Jackson Hole toplantısına odaklanması sebebiyle düşüşünü sürdürüyor. Peki, neden? Jackson Hole toplantısında faiz artışlarına yönelik agresif açıklamalar yapılması bekleniyor. Faizlerin artması, faiz getirisi sebebiyle doların da yükselişini destekler ancak faiz getirisi olmayan diğer güvenli liman olan altında aşağı yönlü hareketlere sebep olur. Bu sebeple altın, tahvil getirilerinin ve doların Jackson Hole öncesi yükselişine devam etmesiyle üç haftanın en düşük seviyesinden işlem görüyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, vadeli işlem fiyatlarının arz ve talebin altında yatan temelleri yansıtmadığını dile getirerek, gelecek ay bir araya gelecek olan OPEC+’ın petrol üretimini kısma kararı alabileceğini söylemesi üzerine petrol fiyatları yükselişe geçti. 
 • Arzın yani üretimin az olması, talep karşısında yetersiz üretim olacağı endişeleriyle petrol fiyatlarının artmasına yol açar.
 • Prens, aşırı oynaklığın ve likidite eksikliğinin vadeli işlem piyasasını giderek temelden sarstığını ve petrol piyasasında “aşırı dalgalanma” ve likidite eksikliği sebebiyle vadeli piyasanın fiziki piyasa ile bağının koptuğunu vurguladı. Tüm bu gelişmelerle OPEC+’ın harekete geçmesinin ve arzı kısmasının gerekliliği piyasada endişe yarattı.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Jackson Hole Toplantısından Ne Bekleniyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı