Bültenler

J.P. Morgan’dan Alibaba Açıklaması: Düşen Bıçağı Yakalamayın

March 16, 2022 • 3 dakika okuma süresi
J.P. Morgan’dan Alibaba Açıklaması: Düşen Bıçağı Yakalamayın

Geçtiğimiz yıl Çin’in ülkedeki internet devlerine karşı harekete geçmesiyle birlikte sert düşüş yaşayan Alibaba (BABA) hisseleri, savaş ve enflasyonun yarattığı baskının da artmasıyla birlikte sert düşüşüne hız kesmeden devam ediyor. 

  • Düşen bıçağı yakalamak ne anlama geliyor? “Düşen bir bıçağı yakalamak” olarak da bilinen “düşen bıçak” ifadesi, fiyatı hızla düşen bir varlığın satın alınması eylemini ifade eder. Burada anlatılmak istenen şey de aslında şudur: Satın almadan önce fiyatın dibe vurmasını bekleyin. Ama genelde bu tarz sert düşüşlerde, düşüşün belirli bir büyüklüğü veya uzunluğu yoktur. Her “giriş” bir “risktir”.

Peki, Alibaba hisseleri sert düşüşüne bir ara verebilir mi? Bazı analistlere göre, Çin’de tekrardan çirkin yüzünü gösteren Covid-19, ABD’nin Çin hisse senetlerinden vazgeçme ihtimali, savaş ve enflasyon baskısı, şirketin hisselerinin daha zor günler geçirmesine yol açabilir. 

🟠 Alibaba’yı Zor Günler mi Bekliyor?

Alibaba konusunda birçok analist farklı düşüncelere sahip ama özellikle J.P. Morgan analisti Alex Yao’nun değerlendirmeleri genel değerlendirmelerin dışına çıkarak oldukça “negatif” bir görüntü çiziyor. 

İşte J.P. Morgan analisti Alex Yao’nun çizdiği “negatif” görüntüden öne çıkan bölümler:

  • Savaş ve Çin internet sektöründeki olumsuz hava: “Artan jeopolitik ve makro riskler nedeniyle, çok sayıda küresel yatırımcının Çin internet sektöründen çıkmayı düşündüğünü ve sektörden önemli fon çıkışlarının yaşanacağına inanıyoruz.”
  • Olumsuz havadan etkilenecek ilk hisse Alibaba: “Çin internet sektöründe en çok sahip olunan hisse senetlerinden biri olan Alibaba’nın yakın vadede satış baskısı ile karşı karşıya kalacağına inanıyoruz.”
  • Covid, yükselen enflasyon ve zayıflayan tüketim güveni: Yao’ya göre, Covid-19’un tekrar canlanmasıyla birlikte yükselen enflasyon, zayıflayan tüketim ile birleştiğinde Alibaba’nın yakın ve orta vadeli iş görünümlerinde negatif bir tablo yaratabilir.
  • Çin’in ortak refah girişimi: Yao’ya göre Çin’de, geçen yılın sonlarında başlayan internet sektörüne yönelik “kamu” yaptırımları, küresel yatırımcıların Çin internet hisselerine olan güvenini azaltabileceğini düşünüyor. 
  • Hiç mi olumlu gelişme yok? Alibaba, önümüzdeki birkaç çeyrekte yatırım harcamalarını dizginlemeye ve “operasyonları optimize etmeye” başladığından, Yao sıralı kayıpların daralmasını bekliyor. 

👩‍💼 Peki Diğer Analistler Ne Diyor?

TipRanks’te yer alan analist hedeflerine göre, Yao, Alibaba hisselerine yönelik tahminlerinde tek başına gözüküyor. 23 analist notundan sadece 1’i “SAT” yönündeyken, 20’si “AL”, 2’si ise “TUT” yönünde şekilleniyor.

J.P. Morgan’dan Alibaba Açıklaması: Düşen Bıçağı Yakalamayın

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Alibaba Stock: Don’t Catch the Falling Knife, Says JPMorgan

Çin ülkedeki internet devlerine karşı harekete geçti

J.P. Morgan’dan Alibaba Açıklaması: Düşen Bıçağı Yakalamayın

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı