İyi Performans Göstermesi Beklenen Pil ve Enerji Depolama Şirketleri

August 18, 2022 • 4 dakika okuma süresi
İyi Performans Göstermesi Beklenen Pil ve Enerji Depolama Şirketleri

Kilit Noktalar:

  • Rusya’nın Ukrayna işgali ve hemen ardından Rusya’ya uygulanan ambargolar küresel enerji akışını alt üst etti.
  • ABD Başkanı Joe Biden, salı günü Enflasyonu Azaltma Yasası’nı onayladı. Yasa paketi, ABD tarihinde iklim çalışmaları için ayrılan en yüksek fonu içeriyor. 
  • Pil, enerji depolama, elektrikli araçlar için şarj istasyonları gibi segmentler tekrar yatırımcıların odağında yer almaya başladı.
  • Goldman Sachs ise bazı enerji depolama şirketlerinin ileride daha iyi bir performans göstereceğine inanıyor.

Goldman Sachs, hafta başında müşterilerine yazdığı bir notta, “Pil gibi enerji depolama ve hidrojen çözümlerinin, enerji piyasalarındaki aksaklıkları azaltmada kritik bir rol oynadığına inanıyoruz. Yatırımcıların da buna daha fazla ilgi göstermeye devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Enerji depolama, güneş ve rüzgar enerjisi gibi bağımlı olunan mevcut yenilenebilir enerjinin eksik olduğu noktaları tamamlıyor. 

Sonuçta hava kapalıysa veya rüzgar esmiyorsa, enerji üretimi de sekteye uğruyor. İşte bu noktada piller devreye giriyor. Bu piller, güneşin en yoğun olduğu zamanlarda artan enerjiyi depolayabilir ve güneşin olmadığı gece saatlerinde bile enerji sağlayabilir. 

Goldman Sachs Analisti Brian Singer, “Yenilenebilir enerji kaynaklarının artan penetrasyonu, elektrikli araç şarjı gibi elektrifikasyon girişimlerinden beklenen talep artışının, enerji güvenilirliğine ve enerji depolamaya olan ilgiyi artıracağına inanıyoruz.” dedi.

Goldman Sachs’in Listelediği Enerji Depolama Şirketleri

  • Tesla (TSLA)
  • Stem (STEM)
  • Enphase Energy (ENPH)
  • SolarEdge Technologies (SEDG)
  • Baker Hughes (BKR)

Goldman Sachs, pil ve enerji depolama tarafında Tesla (TSLA) ve Stem (STEM) hisselerinde “AL” notuna sahip. Çünkü Tesla, elektrikli araç üretmenin yanı sıra Powerwall isimli bir pil de üretiyor. Stem ise yapay zeka özellikli akıllı depolama seçenekleri sunuyor.

Goldman ayrıca Enphase (ENPH) ve SolarEdge’i (SEDG) de bu listeye dahil ediyor. Bu şirketler güneş enerjisi sistemleri için özel invertörler üretiyor ve konut odaklı enerji depolama seçenekleri de sunuyor.

Peki, Enflasyonu Azaltma Yasası Nedir? 

ABD’de bir süredir tartışılan ve ‘Enflasyonu Azaltma Yasası’ olarak adlandırılan tasarı, Senatoda yapılan oylamada 50’ye karşı 51 oy ile onaylandı. Enflasyonu Azaltma Yasası, ABD tarihinin en büyük iklim yatırımını temsil ettiği gibi, sağlık alanında da ilk kez belirli reçeteli ilaçların fiyatını müzakere etme ve süresi dolan sağlık hizmetleri sübvansiyonlarını uzatma yetkisi verme konusunda önemli değişiklikler içeriyor.

Özellikle tasarı kapsamında ele alınan enerji güvenliği ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik adımlar oldukça kapsamlı olması sebebiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bu kapsamda yapılacak yatırımlar için 369 milyar dolarlık bir kaynak ayrıldı.

Yatırımların bir çıktısı olarak, enerji faturalarının yılda 500 ile 1.000 dolar arasında düşürülmesi, karbon emisyonunun 2030’a kadar 40% oranında azaltılması ve hayata geçirilecek yeni projelerle istihdama katkı sağlanması hedefleniyor.

Vergi indirimleriyle elektrikli otomobil satın almayı teşvik etmeyi de öngören tasarı kapsamında, Kuzey Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlara 7.500 dolara kadar vergi indirimi yapılması planlanıyor.

Temiz enerji, iklim değişikliği, elektrikli araçlarla ilgili teşvikler derken “Enflasyonu Azaltma Yasası” yatırımcıların da dikkatini bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere çevirmesini sağladı. Öyle gözüküyor ki bu sektörler önümüzdeki süreçte hem getirdikleri yenilikler hem de doğaya katkıları sayesinde dikkat çekmeye devam edecek.

Yenilenebilir Enerji Fonları 

Hazır “Enflasyonu Azaltma Yasası” taptaze bir şekilde gündemdeyken ve içeriğinde yenilenebilir enerjiye ilişkin önemli adımlar bulunduruyorken, Goldman Sachs’in de vurguladığı gibi gözleri bu tarafa çevirmenin belki de tam zamanı! 

Midaslılar için hazırladığımız “Yenilenebilir Enerji Fonları” listesinde enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine sahip yatırım fonlarını bulabilirsin. Uygulamanın “Yatırımın En’leri” bölümündeki listeye bi’ göz atmanı öneririz.

İyi Performans Göstermesi Beklenen Pil ve Enerji Depolama Şirketleri

İyi Performans Göstermesi Beklenen Pil ve Enerji Depolama Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı