Borsa Yorumları

İstikrarlı Getiri Sunan Makul Fiyatlı Hisseler

April 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
İstikrarlı Getiri Sunan Makul Fiyatlı Hisseler

ABD hisseleri, 2024’e güçlü bir başlangıç yaparak yatırımcıların ilgisini çekse de makul bir fiyatla büyüme potansiyeli sunan şirketler arayan ve henüz mevcut ralliye katılamayan yatırımcılar için hâlâ pek çok fırsat sunuyor.

🔎 S&P 500 ilk çeyrekte 10,2%, Dow Jones ve Nasdaq da 5,6% ve 9,1% değer kazanarak geçen yılki güçlü performanslarını sürdürdü. Ancak ikinci çeyreğe daha sarsıntılı bir başlangıç yapan endeksler, ikinci çeyreğin ilk gününde 1%’in üzerinde geriledi. 

Ancak bu düşüş, borsalarda cazip fırsatlar olmadığı anlamına gelmiyor. Bu görünümü göz önünde bulundurarak yatırımcılara “makul bir fiyata büyüme”, yani GARP sağlayabilecek hisseleri taradık. 

📝 GARP’ı hem güçlü büyüme beklentilerine hem de cazip değerlemelere sahip hisselere odaklanan ve bir portföyde hem ofansif hem de defansif özellikleri birleştiren popüler bir yatırım yöntemi olarak düşünebilirsin.

Çoğu hissenin güçlü performansının son dönemlerde değerleme endişeleri yaratmış olmasına rağmen, S&P 500 genelinde çok çeşitli sektörlerde hâlâ GARP fırsatları mevcut. 

Aşağıdaki listede yer alan isimler hisse başına kârda 10%’un üzerinde artış potansiyeline sahip ve 10%’un üzerinde satış büyümesi sunuyor. Ayrıca gelecek 12 aylık bazda S&P 500’e göre iskontolu işlem görüyorlar:

 • Allstate (ALL)
 • Royal Caribbean Group (RCL)
 • Las Vegas Sands (LVS)
 • Travelers Companies (TRW)
 • Lamb Weston (LW)
 • Cardinal Health (CAH)
 • Newmont (NEM)
 • Emerson Electric (EMR)
 • Metlife (MET)
 • Cigna Group (CI)
 • Adobe (ADBE)
 • Yum! Brands (YUM)

🚢 GARP listesinde birkaç temel tüketim malları şirketi yer aldı. Cruise hattı Royal Caribbean, ve casino şirketi Las Vegas Sand, Wall Street’e göre içinde bulunduğumuz mali yılda kazançlarını 40%’ın üzerinde artırabilir.

Royal Caribbean şu anda 13,2 ileri fiyat/kazanç oranıyla işlem görürken, Las Vegas Sands’in ileri F/K oranı ise 18,4 seviyesinde.

🍟 Restoran zinciri Yum Brands da son zamanlarda ilgi çeken hisselerden biri. Hisse, 2024 yılında S&P 500’ün gerisinde kalarak daha geniş pazarın 8,8%’lik artışına kıyasla 6,8% yükseldi. Ancak Taco Bell’in ana şirketinin analistler tarafından 2024 yılında hisse başına kârının 12% artacağı tahmin ediliyor.

Sağlık hizmetleri isimleri Cigna Group ve Cardinal Health de yatırımcılar için cazip fırsatlar sunan diğer GARP hisseleri arasında yer alıyor.

💊 Cigna 12,2 ileri F/K oranıyla işlem görüyor ve kazançlarının 13,3% artacağı tahmin ediliyor. Hisse, bugüne kadar yaklaşık 21% yükseldi. 

Öte yandan Wall Street’e göre Cardinal Health’in kazançları 26% artabilir. Hisse, 14,3 ile Cigna’dan biraz daha yüksek bir ileri F/K oranıyla işlem görüyor ve 2024 yılında şimdiye kadar 9,9% yükseldi. 

İstikrarlı Getiri Sunan Makul Fiyatlı Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC