Bültenler

İstihdam Verisi Öncesi Borsalarda İyimserlik Arttı

Aralık 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
İstihdam Verisi Öncesi Borsalarda İyimserlik Arttı

Yatırımcıların bugün öğleden sonra açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin işgücü piyasasında daha fazla gevşemeye işaret edeceği umutları, ABD borsalarına olumlu yansıdı.  

Dün kapanışta; Nasdaq 1,37%, S&P 500 0,80% ve Dow Jones 0,17% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Hafta başında ufak bir tökezleme yaşayan ABD borsaları kasım ayı rallisinden o kadar da çabuk vazgeçmiyor. 

Dün üç büyük endeks arasında en büyük artışı gösteren Nasdaq’daki kazançların büyük bir kısmından Alphabet (GOOGL) ve Advanced Micro Devices (AMD) sorumluydu. 

Öte yandan Dow da Walgreens Boots Alliance’ın (WBA) 7,2%’lik artışıyla yukarı yönlü bir ivme kazandı. 

Yine de bazı yatırımcılar, hisseler için son on yılın en iyi aylarından birinin piyasayı aşırı genişlettiğinden endişe ediyor.

CME FedWatch aracına göre, piyasanın 2024 yılında Fed’den beş faiz indirimine kadar fiyatlamada çok hızlı davranmış olabileceğinden korkuluyor. Beklentilerdeki değişim geçtiğimiz ay hisselerin yükselmesine ve Hazine tahvili getirilerinin düşmesine neden olmuştu.

Ancak RIA Advisors portföy yöneticisi Michael Lebowitz, hafta başında açıklanan işgücü verilerinin, bugünkü istihdam verisinin beklentilerin altında gelebileceği ve bunun da gelecek yıl faiz indirimlerini daha olası hale getirebileceği yönündeki beklentileri güçlendirerek, hisseler için bir ölçüde zemin hazırladığını söyledi.

Lebowitz, “ADP ve JOLTS için nispeten zayıf rakamlar gördük, bu nedenle piyasa bir bütün olarak beklentilerden daha da düşük bir şey bekliyor gibi görünüyor. Piyasanın bunu yorumlama şekli, Fed’in gevşemeye daha yakın olduğu ve artık faizleri artırmayacağı yönünde.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvili getirilerinin gerilemesi

2. Alphabet öncülüğünde piyasa değeri yüksek (mega-cap) hissselerde görülen büyük hareketler

3. Piyasaları görece memnun eden ekonomik verilere gelen tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Teknoloji, Ham Madde, Temel Tüketici Malları, Finans

Zayıf: Enerji, Sağlık, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Dollar General (DG) hisseleri, şirketin üçüncü çeyrek bilançosunda beklentileri aşan rakamlar açıklamasına rağmen 1,2% ekside kapandı.

JetBlue Airways (JBLU) seyahat talebinin “sağlıklı” kalmaya devam etmesi nedeniyle dördüncü çeyrek ve 2023 tahminlerini yükseltti. Hisse, bu açıklamanın ardından 15,2% ralli yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı