Borsa İstanbul

İsrail Misilleme Yaptı: Piyasalarda Tedirginlik Hakim

April 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
İsrail Misilleme Yaptı: Piyasalarda Tedirginlik Hakim

İsrail’in, İran’ın 5 gün önceki hava saldırısına bu sabah misilleme yaptığı haberlerinin etkisiyle yurt içi ve küresel piyasalarda tedirginlik arttı. Hafta boyunca gerilim etkisiyle dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul güne 0,98% düşüşle başladı.

Ancak söz konusu misillemenin sınırlı kalması ve İran’ın saldırının “küçük” boyutta olduğunu belirtmesi ile piyasalarda yön arayışı başladı. 

Borsa saat 13.50 sularında ise 0,60% düşüşle 9.467,53 puandan işlem görüyor. Diğer yandan Ortadoğu’daki gerilimin etkisiyle yatırımcıların risk iştahının azalması, “güvenli liman” olarak kabul gören altın fiyatlarının pozitif seyretmesini sağladı. 

Ons, Dolar ve Gram Altın Yükseldi

Ons altın şu sıralarda 0,14% sınırlı pozitif bir görünümle 2.382 dolardan işlem görüyor. Dolar/TL tarafına baktığımızda ise yine aynı dakikalarda 0,21%’lik bir pozitif hareketle 32,59 seviyesinde olduğu görülüyor.

Ons ve Dolar/TL’deki sınırlı yükselişten destek alan gram altın ise 0,49% artışla 2.496 liradan fiyatlanıyor. 

ANZ Asya Araştırma Birimi Başkanı Khoon Goh, “Piyasalar haberlere kesinlikle çok ama çok hızlı tepki verdi. Altındaki ralli, petrol fiyatlarının yükselmesi ve geleneksel risk varlıklarının sert bir şekilde satılmasıyla büyük bir riskten kaçış hareketi gördük. Bu aşamada piyasalar, saldırının boyutu ve daha da önemlisi İran’dan gelecek herhangi bir yanıt konusunda daha fazla netlik arayacak. Dahası, piyasalar bu durumun Ortadoğu’da büyük bir dalgalanma yaratabilecek kısasa kısas bir tırmanışın başlangıcı olmasından endişe duyabilir.” yorumunu yaptı. 

Çatışmalar Piyasanın Odağında Olacak

İran’ın saldırının “küçük” boyutta olduğunu açıklaması ve acil bir misilleme planlarının olmadığını belirtmesi sonrası riskli varlıkların fiyatlarında sınırlı bir düşüş yaşandı. Buna paralel olarak altın, döviz gibi görece risksiz varlıklardaki yükseliş de sınırlı kaldı. Ancak yurt içi ve küresel piyasalarda her iki tarafın karşılıklı olarak gerçekleştirdiği saldırılar sonrası tedirginlik durumu hakimken, bir süre daha piyasaların gözü Ortadoğu’da olacak.

Öte yandan Nomura stratejisti Naka Matsuzawa da Ortadoğu’daki olayların küresel enflasyon beklentilerindeki artış eğilimini daha da güçlendireceğini düşünüyor.

Matsuzawa, “Şu an riskten kaçışa Ortadoğu gerilimlerinin yanı sıra Fed’in faiz indirimi beklentilerinin azalması neden oluyor. Bunun arkasında da daha yüksek enflasyon verileri yer alıyor. Ortadoğu’daki çatışma, temelde durumu daha da kötüleştiriyor.” ifadelerini kullandı. 

İsrail Misilleme Yaptı: Piyasalarda Tedirginlik Hakim

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: NTV, Reuters