BIST Şirket Haberleri

İSO İkinci 500 Raporuna Göre “Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşları”

November 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
İSO İkinci 500 Raporuna Göre “Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşları”

İstanbul Sanayi Odası (İSO), geçtiğimiz yılın 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinin ardından KOBİ’leri kapsayan “İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022” araştırmasının sonuçlarını paylaştı. 

2022’de Zorlu Gelişmeler 🔍

Küçük ve orta ölçekli kuruluşların performansı açısından önemli sonuçlar ortaya koyan araştırmaya göre geçen yıl sanayi sektörü, başta Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere yükselen enflasyon, finansal koşullarda sıkılaşma gibi önemli gelişmelerin yaşandığı ve bunlara bağlı olarak yılın ikinci yarısında küresel büyüme ve ticaretin ivme kaybettiği bir ortamda faaliyet gösterdi.

Satışlarda Büyük Artış 📈

İSO’nun araştırmasına göre, İkinci 500 şirketin 2022’deki üretimden satışları 104,8% oranında artarak 694,8 milyar liraya ulaştı. Bu büyük artışın ardında güçlü iç talep, ihracatın yükselmesi, enflasyon ve döviz kurlarındaki artış gibi faktörler bulunuyor.

Reel Artış Durumu 🏭

Üretimden satışlardaki reel değişimlere bakıldığında, 2022 yılında 24,7%’lik güçlü bir reel artış göze çarpıyor. Ancak bu oran, 2021 yılında kaydedilen 30,4%’lük yükselişten daha düşük.

Enflasyon Etkisi 📊

Reel değişim hesaplamalarında, 2022 sonundaki TÜFE enflasyonunun 64,27% ve ÜFE enflasyonunun 97,72% olduğu bilgisine dayanılarak yapılan değerlendirmeler sonucunda, üretimden satışlardaki reel artışın 3,6% olduğu belirlendi.

“İSO İkinci 500″ün En Büyük Şirketleri 🔝

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) hazırladığı Türkiye’nin ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 Araştırmasında, ilk sırayı 2 milyar 54 milyon liralık üretimden satışla “Şirikçioğlu İplik” ile “Denim” şirketleri paylaştı. Safa Tarım 2 milyar 51 milyon lirayla ikinci, Erdoğanlar Alüminyum 2 milyar 47 milyon lirayla üçüncü oldu.

Borsa İstanbul’da işlem göre şirketler ise listede şöyle sıralandı:

  1. Söke Değirmencilik (SOKE)
  2. Dardanel (DARDL)
  3. Alkim Kağıt (ALKA)
  4. Konya Kağıt (KONKA)
  5. İşbir Sentetik (ISSEN)
  6. Kalekim (KLKIM)
  7. Karel (KAREL)
  8. Parsan Makina (PARSN)
  9. Bursa Çimento (BUCIM)
  10. Konya Çimento (KONYA)

İSO İkinci 500 Raporuna Göre “Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşları”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: İSO