Borsa Haberleri

İSO 500 Araştırması: Listede Hangi Borsa Şirketleri Var?

İSO 500 Araştırması: Listede Hangi Borsa Şirketleri Var?
Google News Icon Takip Et

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yapılan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması” 2023 sonuçlarına göre Tüpraş (TUPRS) Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu oldu. Ayrıca araştırmada Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören 89 şirket yer aldı.

Araştırma sonuçlarına göre üretimden satışlarda Tüpraş, 484 milyar TL’lik satışlarla Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olurken, Tüpraş’ı 238 milyar TL’lik satışlarıyla Ford Otomotiv (FROTO) izledi.

Star rafineri ise 227 milyar TL’lik satış ile araştırmada 3. sırada yer aldı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, en büyük 500 sanayi kuruluşunun 2023 verilerini açıkladığı konuşmasında, üretimden satışların 2023 yılında 42,1% artış göstererek 6 trilyon 375 milyar TL’ye yükseldiğini belirtti.

Ancak Bahçıvan, söz konusu büyümenin, zayıflayan küresel talep, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketleri ve seçimler sonrasında ekonomi politikalarında yaşanan değişimlerin etkisiyle önceki yıla göre gerilediğinin altını çizdi.

Bahçıvan’ın verdiği bilgilere göre İSO 500’ün ihracatı 2022 yılına göre 2,9% düşüş kaydederek, 95,1 milyar dolara geriledi. Türkiye sanayi ihracatı ise binde 2 düşerek 245,6 milyar dolara geldi.

Bahçıvan, İSO 500 kuruluşlarının kârlılığının da 2022’ye göre zayıf kaldığını belirtti. Bahçıvan, faaliyet kârının 39,7% artışla 937 milyar TL’ye çıktığını belirtti. İSO 500’ün kârlılık oranı ise 12,8%’den 12,5%’e geriledi.

Finansman giderlerinin 2023 yılında 92,5% artarak 533 milyar liraya yükseldiğini belirten Bahçıvan, sanayicilerin elde ettiği kârın yarısından fazlasını finansman giderlerine ayırmak zorunda kaldığını vurguladı.

Bu dönemde İSO 500’ün mali borçları 54% artışla 1,3 trilyon liradan 2 trilyon liraya çıktı.

Aktif Toplamı 8,8 Trilyon TL’ye Yükseldi

Erdal Bahçıvan, enflasyon düzeltmesi sonrası İSO 500’ün aktif toplamı ise 126% artışla 8,8 trilyon TL’ye çıktığını kaydetti. Bahçıvan bu artışın büyük kısmının enflasyon düzeltmesinden kaynaklandığını da ekledi.

Borsadaki Hangi Şirketler ISO 500’de Yer Aldı?

ISO 500 listesinde bu yıl hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem gören 89 sanayi şirketi yer aldı.

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin oluşturduğu listenin ilk 5 sırasında Tüpraş, Ford Otomotiv Arçelik (ARCLK) Erdemir (EREGL) ve TOFAŞ (TOASO) yer aldı.

Erdemir geçen yıl 3. sırada yerini alırken, bu yıl 3. sırayı Arçelik’e kaptırdı. Erdemir genel sıralamada 5. sıradan 10. sıraya geriledi.

Listeye bu yıl ilk kez giren şirketler ise Smart Güneş (SMRTG), Dardanel (DARDL), Batı Söke (BSOKE), Kalekim (KLKIM) ve Baştaş Başkent Çimento (BASCM) oldu.

Sıralamada En Çok Yükseliş Kaydeden Borsa Şirketleri

Dikkat çekici yükseliş kaydeden şirketler arasında Erciyas Çelik (ERCB) yer aldı. Şirket listede bu yıl 128 sıra birden yükselerek 324. sıraya çıktı. Pınar Et ve Un (PETUN) ise 109 sıra yükselirken, Boğaziçi Beton (BOBET) 98 sıra yükseldi.

Sıralaması En Çok Düşen Borsa Şirketleri

En çok sıra kaybeden şirket ise 214 sıra düşerek 484’üncü sıraya inen Hektaş (HEKTS) oldu. İzdemir Enerji (IZENR) 116 sıra, Menderes Tekstil (MNDRS) 110 sıra ve Gübre Fabrikaları (GUBRF) ise 107 sıra geriledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Cnbc-e, Foreks