Borsa Haberleri

İş Bankası: Başarılı Bir Bölünme Bize Halka Arz Fırsatları Sağlayacak

April 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
İş Bankası: Başarılı Bir Bölünme Bize Halka Arz Fırsatları Sağlayacak

İş Bankası (ISCTR) Genel Müdürü Hakan Aran, bankanın ekonomiye ve yeni iştirak yapısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bankanın iştirak portföyünü yeni kurulacak ve İş Bankası’nın 100% bağlı ortaklığı şeklinde olacak anonim şirket çatısı altında toplanmasına yönelik çalışmaları değerlendiren Aran, “Sermayemizin önemli bir bölümünü iştiraklerimize özgülemiş durumdayız. Başarılı bir bölünmenin bize hem odaklanma, hem serbest sermayemizi destekleyecek halka arz fırsatları sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

“En Zor Zamanlar Geride Kaldı”

Ekonomideki en zor zamanların ve zorlayıcı regülasyonların geride kaldığını belirten Aran, o dönemleri iyi yönettiklerini ifade etti. Şu anda daha iyi bir aşamada olduklarını belirten Aran, konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçen yıl sorsaydınız yalnızca önümüzdeki altı ayı öngörebildiğimi söylerdim. Şimdi ne mutlu ki; önümüzdeki üç yılı öngörebiliyoruz. Bu çok büyük bir değişim. Artık tüm risklerimizi, hedeflerimizi, kısıtlarımızı ve sorunlarımızı çok iyi biliyoruz. Bunların yönetilebilir olduklarına inanıyorum ve önümüzdeki üç yıla ilişkin öngörülerde bulunabiliyoruz”

Her zaman 3 planla ilerlediklerini dile getiren Aran, bunların temel, en kötü ihtimal ve en iyi ihtimal senaryosu olduğunu ifade ederek “Çalışmalarımızı yürütürken bu senaryoları hiçbir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz.“ ifadesini kullandı.

“Zor Zamanlar Bizi Daha Yenilikçi Kıldı”

Türk bankalarının son derece yenilikçi olduğunu ve bu yeniliklerin çoğunun da kaynağını güçlüklerden aldığını belirten Aran, zorlu geçen son birkaç yıldan olumlu sonuçlar çıkarmaya odaklandıklarını ifade söyledi. Aran “O dönemin riskli ortamı, bizi zorlayan regülasyonları ve karşı karşıya kaldığımız güçlükleri bizi daha sağlam, daha çevik ve daha yenilikçi kıldı” yorumunu yaptı.

İş Bankası: Başarılı Bir Bölünme Bize Halka Arz Fırsatları Sağlayacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT