Ekonomi ve Finans Haberleri

İran’a Yaptırım Haberleri Petrol Fiyatlarına Olumsuz Yansıdı

April 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
İran’a Yaptırım Haberleri Petrol Fiyatlarına Olumsuz Yansıdı

ABD ham petrolü, piyasaların ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımlarını değerlendirmesiyle varil başına 81 doların altını görerek mart ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,46% düşüşle varil başına 86,60 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,44% düşüşle varil başına 81,56 dolardan işlem gördü. ABD ham petrolü, piyasaların İran ve İsrail arasındaki savaşı fiyatlamasıyla bu yıl şimdiye kadar 6 dolar düştü.

ABD Temsilciler Meclisi hafta sonu İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımları, ülkeden gelen ham petrolü bilerek işleyen yabancı limanları, gemileri ve rafinerileri de kapsayacak şekilde genişleten bir yasa tasarısını kabul etti. Senato bu hafta içinde tasarıyı oylayabilir.

Tasarının hükümlerine göre Başkan Biden, yasanın kabulünden itibaren 180 gün içinde yaptırımları uygulayacak ancak ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olduğuna karar vermesi halinde cezalardan feragat etme yetkisine sahip olacak.

RBC Capital Markets emtia stratejisti Helima Croft “Bu tasarı, İran’a yönelik yaptırımları önemli ölçüde artırıyor, yaptırım mekanizmalarını genişletiyor.” dedi ve Beyaz Saray’ın bu yaz petrol piyasasının sıkışıklığına ilişkin endişeler nedeniyle yaptırımları uygulamak ya da muafiyet tanımak konusunda “zor bir seçimle” karşı karşıya kalacağını söyledi.

Öte yandan Energy Aspects’in kurucusu ve araştırma direktörü Amrita Sen, Biden yönetiminin seçim öncesinde yüksek petrol fiyatları konusunda çok endişeli olduğunu söyledi.

Sen, “2024 ABD’de seçim yılı ve ABD fiyatların yükselmemesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.” dedi.

İran’a Yaptırım Haberleri Petrol Fiyatlarına Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC