Borsa Haberleri

iPhone 14 Satış Tahminleri Düştü: AAPL Son Bir Yılın En Düşük Seviyesinde

December 29, 2022 • 2 dakika okuma süresi
iPhone 14 Satış Tahminleri Düştü: AAPL Son Bir Yılın En Düşük Seviyesinde

Araştırma kuruluşları Apple (AAPL)’ın amiral gemisi iPhone 14 serisiyle ilgili tahminlerini düşürmeye devam ederken Apple hisseleri çarşamba günü 3%’ten fazla düşerek 52 haftanın en düşük seviyesine indi.

● Çin’in Zhengzhou kentindeki Foxconn ana üretim tesisinde devam etmekte olan işgücü sıkıntısını hatırlatan araştırma kuruluşu Trendforce, 2022 yılına ait iPhone 14 sevkiyat tahminini 78,1 milyon adede düşürdü.

● TrendForce bunun yanı sıra işgücü sıkıntısının çözülememe ihtimali nedeniyle 2023 ilk çeyreğine ilişkin iPhone sevkiyat tahminini daha önceki öngörüsü olan 52 milyondan 47 milyona düşürdü.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● “TrendForce olarak, Çin’in tedarik zincirinin aralık ayında bir işgücü sıkıntısı yaşadığını görüyoruz.” ifadelerini kullanan araştırma kuruluşu, Çin’in Yeni Ay Yılı tatili öncesinde COVID-19 politikasında “önemli ölçüde değişiklik” yaptığını da ekledi.

● Apple (AAPL) ile ilgili tahminlerini aşağı çeken tek kurum TrendForce değil. Needham, J.P. Morgan ve Morgan Stanley’nin de aralarında bulunduğu çeşitli araştırma kuruluşları da son haftalarda bu yönde açıklamalar yapmıştı.

● Yakın zamanda Apple (AAPL)’ı 2023 için en iyi seçim olarak gösteren yatırım firması Wedbush, şirketin tedarik zincirinin tekrar rayına oturmasının mümkün olduğunu ve gerek iPhone 14 Pro gerekse de iPhone 14 Pro Max talebinin artacağını kaydetti.

iPhone 14 Satış Tahminleri Düştü: AAPL Son Bir Yılın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha