Borsa Haberleri

İnternet Devi Baidu, Robot Taksilerini Yollara Çıkarıyor!

October 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
İnternet Devi Baidu, Robot Taksilerini Yollara Çıkarıyor!

● Çin teknoloji şirketi Baidu, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’de araç içinde sürücü veya herhangi bir görevli olmadan sürüş yapma izni alan ilk robot taksi olduklarını duyurdu.

● Yerel hükümetin verdiği onayla Baidu tarafından geliştirilen Apollo Go robot taksi, belirli bölgelerde işgücü maliyetini azaltacak.

● Verilen izin ilk etapta çok kapsamlı değil: 10 robot taksi, Çin’in iki büyük şehri olan Wuhan ve Chongqing’in iki banliyö bölgesi arasında çalışmaya başlayacak.

● Baidu ve rakip robot taksi işletmesi Pony.ai, insansız robot taksi işletimi için Pekin’deki bir banliyö bölgesinden Nisan ayında onay almıştı. Öte yandan, Çin’in başkentinde yolcu taşıyan robot taksilerde hala bir görevlinin bulunması şartı var.

● ABD’de ise Alphabet (GOOGL) tarafından geliştirilen Waymo ve General Motors (GM) iştiraki Cruise, halihazırda insansız robot taksilerle yolcu taşıyabiliyor.

● Baidu, robot taksiler için bir milyondan fazla sipariş aldıklarını ileri sürdü. Şirket, yılın ilk üç ayında 196.000 sürüş gerçekleştirildiğini belirtti. İkinci çeyrek sonuçlarının ise 30 Ağustos günü açıklanacağı duyuruldu.

İnternet Devi Baidu, Robot Taksilerini Yollara Çıkarıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı