Borsa Haberleri

Intel’in Mobileye Biriminin Halka Arzı, Beklenen Değerlemeyi Sağlamıyor

October 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Intel’in Mobileye Biriminin Halka Arzı, Beklenen Değerlemeyi Sağlamıyor

●    Intel (INTC), otonom sürüş birimi Mobileye’ın ilk halka arzında daha önce beklenenden çok daha düşük bir değerleme olmasını bekliyor.

●    Açıklamaya göre, başlangıçta yaklaşık 50 milyar dolarlık değerleme getirmesi beklenen Mobileye, mevcut durumda 20 milyar doların da altında bir hedefe sahip ve başlangıçta planlanandan çok daha az sayıda hisse satmayı bekliyor.

● Düşük değerleme, teknolojik halka arz pazarının neredeyse son yirmi yılın en kötü zamanlarını geçirmesiyle pazardaki yeni başvurulara yönelik düşüşü ön plana çıkarıyor.

●    Geçtiğimiz ayın sonlarında bir ABD halka arzı başvurusunda bulunacağını duyuran ve hisselerini “MBLY” kısaltmasıyla Nasdaq borsasında kote etmeyi planlayan Mobileye, WSJ’nin haberine göre hala 26 Ekim’de hisselerinin işlem görmeye başlamasını hedefliyor.

● Mobileye, olası yatırımcılar için tanıtım turunu, beklenenden bir gün geç olacak şekilde salı günü gerçekleştirmeyi planlıyor.

●    Şirket Başkanı Pat Gelsinger, geçtiğimiz yıl Intel’in Mobileye halka arzından elde edilecek paranın çoğunu rezerve ederek bir kısmını daha fazla çip tesisi kurmak için kullanacağını açıklamıştı.

● 1999 yılında kurulan Mobileye, müşteri olarak BMW, Audi, Volkswagen, Nissan, Honda ve General Motors isimlerine güveniyor. Intel, şirketi 2017 yılında yaklaşık 15,3 milyar dolara satın aldı.

Intel’in Mobileye Biriminin Halka Arzı, Beklenen Değerlemeyi Sağlamıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı