Borsa Haberleri

Intel’in Kazançları Büyük Oranda Düştü

July 29, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Intel’in Kazançları Büyük Oranda Düştü

Intel (INTC), üç aylık sonuçlarında kazanç beklentilerinin oldukça gerisinde kaldı ve açıklanan rakamların ardından şirketin hisselerinde düşüş meydana geldi. Refinitiv verilerine göre şirket, 1999 yılından bu yana en büyük kayıplarından birini yaşadı. Intel CEO’su Pat Gelsinger konuyla ilgili, “Ekonomik faaliyetlerdeki ani ve hızlı düşüş yaşanan gerilemenin en büyük etkenlerinden biri.” dedi. Yaşanan gerilemeye bağlı olarak Intel, tam yıl beklentilerini düşürdü. Teknoloji devi, çeyrek boyunca Nvidia (NVDA)’nın A100 grafik kartlarıyla rekabet eden Habana Gaudi2 yapay zeka eğitim çiplerini piyasaya sürdü. 

Intel Hisseleri %10’a Kadar Geriledi

Intel hisseleri, geride bıraktığımız üç aylık dönemde büyük oranda kayıp yaşayan kazançlarına bağlı olarak 10%’a kadar düştü. Yapılan açıklamaya göre teknoloji şirketinin geliri, 2 Temmuz’da sona eren çeyrekte yıllık bazda %22 azaldı. Ayrıca bir önceki çeyrekte elde edilen 5 milyar dolarlık net gelire kıyasla ilgili dönemi 454 milyon dolarlık net zararla kapattı. Şirketin brüt kâr marjı ise 50’4%’ten 36,5% seviyesine düştü. Mesai sonrası işlemlerin dışında Intel hisseleri bu yıl yaklaşık 23% oranında kayıp yaşarken, aynı dönemde S&P 500 endeksinde 15%’ten daha az geriledi. Söz konusu rakamlarla ilgili olarak Intel Finans Şefi David Zinsner, “En dipte olduğumuzu düşünüyoruz.” dedi. 

Intel Tam Yıl Beklentilerini Düşürdü 

Intel, başarısız olarak tamamladığı üç aylık dönemin ardından hissedarları için tam yıl rehberini güncelledi. Beklentilerini önemli ölçüde düşüren şirket, hisse başına 2,30 dolarlık düzeltilmiş kazanç ve 65 milyar dolar ile 68 milyar dolar arasında gelir öngördüğünü belirtti. Üç ay önceki rehberliğinde bu rakamlar sırasıyla 3,60 dolar ve 76 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bahsi geçen dönemde Refinitiv’in anketine katılan analistler, hisse başına 342 dolar kazanç ve 74,34 milyar dolar gelir öngörmüştü. 

Intel’in Kazançları Büyük Oranda Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı