Borsa Haberleri

Intel’in Bölünmesi Nvidia’yı Alt Etmesine Yardımcı Olabilir Mi?

October 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Intel’in Bölünmesi Nvidia’yı Alt Etmesine Yardımcı Olabilir Mi?

Intel (INTC) dünkü açıklamasına göre, programlanabilir yarı iletkenler bölümünün halka arzından yeni bir fon kaynağı elde etmek istiyor. Şirketin bu hamlesine yönelik ilk tahminler, Nvidia (NVDA) ve diğer rakipleriyle mücadele etmek için yatırım yapan çip üreticisi için milyarlarca dolarlık bir destek olabileceğini gösteriyor. 

Intel önümüzdeki iki ile üç yıl içinde gerçekleştirmek üzere, Programlanabilir Çözümler Grubu’nun (PSG) halka arzına hazırlanıyor. Şirket, bunun birimin performansını güçlendireceğini, yatırım fırsatlarını artıracağını ve kasasına destek sağlayacağını düşünüyor.

Oppenheimer analisti Rick Schafer’a göre PSG birimi, 2 milyar dolarlık normalleştirilmiş yıllık gelir baz alındığında, muhtemelen yaklaşık 16 milyar dolar değerinde. 

Intel’in 2015 yılında Altera’yı 16,7 milyar dolara satın alarak bu birimi bünyesine kattığı düşünüldüğünde bu fiyat etiketi biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Yine de, planlanan halka arz öncesinde PSG’yi gelecek yılın başından itibaren bağımsız bir işletme olarak yönetmek, Intel’e bu değerlemeyi artırmak için biraz zaman kazandırabilir.

Raymond James analisti Srini Pajjuri de yıllık gelirinin 2,5 milyar dolara ulaştığı varsayımıyla, birimin halka arzı sırasında 19 milyar ile 23 milyar dolar aralığında değerlenebileceğini belirtiyor. Pajjuri, Intel’in “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu ve 42 dolarlık hedef fiyatını koruyor. 

🤖 Yapay Zekâ Öncelik Olmaya Devam Ediyor

Intel’in Bölünmesi Nvidia’yı Alt Etmesine Yardımcı Olabilir Mi?

Intel, PSG birimindeki çoğunluk hissesini elinde tutmayı planladığını ancak büyümesini hızlandırmak için halka arzdan önce işletmeye özel yatırım yapmayı değerlendirebileceğini söyledi. 

Şirket, parayı birden fazla cepheye yatırım yapmak için kullanabilir. CEO Pat Gelsinger, Intel’in sözleşmeli çip üretim operasyonunu genişletmek için oldukça pahalı bir çaba sarf ediyor. 

Şirketin ayrıca veri merkezlerindeki pazar payını tehdit eden Nvidia ve Advanced Micro Devices (AMD) ile rekabet edebilmek amacıyla bir yapay zekâ çip hattı oluşturmak için fona ihtiyacı var.

Truist Securities analisti William Stein, bölünmenin stratejik gerekçesinin Intel’in yapay zekâ çabalarına yeniden odaklanmasına izin vermek amacı taşıyor gibi göründüğünü düşünüyor. 

Yan kuruluşun bir parçası olarak ilgi çekici bir yönetici değişikliği de var. Şu anda Intel’in önemli Veri Merkezi ve Yapay Zekâ Grubu’nun genel müdürü Sandra Rivera, PSG biriminin başına geçecek. Bu da Intel’in, Nvidia’nın çiplerinin yapay zekâ becerisi sayesinde veri merkezi pazarında daha fazla ilerleme kaydettiği bir dönemde onun yerine birini arayacağı anlamına geliyor. 

Yatırımcılar, Nvidia’nın tehdidini savuşturmaya yardımcı olması için Rivera’nın yerine yapay zekâ çipleri konusunda güçlü deneyime sahip bir dış yönetici görmek isteyebilir. Bu da yarı iletken sektörü genelinde yapay zekânın hâlâ önemli bir rekabet avantajı taşıması sebebiyle öncelik olduğunun bir işareti.

Tabii Intel’in değerlendirmesi gereken bir diğer nokta da Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), Broadcom (AVGO), Texas Instruments (TXN), Qualcomm (QCOM) ve Analog Devices (ADI) gibi hâlihazırda yarı iletken sektöründe ciddi bir rekabet içinde olduğu isimlerle yapay zekâ sahnesinde nasıl boy ölçüşeceği olacak.

Intel’in Bölünmesi Nvidia’yı Alt Etmesine Yardımcı Olabilir Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s