Microsoft

Intel, Yeni Çipleriyle Tüm Bilgisayarlarda Yer Bulmak İstiyor

Aralık 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Intel, Yeni Çipleriyle Tüm Bilgisayarlarda Yer Bulmak İstiyor

ABD’li çip üreticisi Intel (INTC), dün yeni çiplerini tanıttı. Şirketin yeni işlemcileri, uzun bir süredir çoğu kişisel bilgisayarda kullanılan alışılagelmiş işlevlerinin yanı sıra üretici yapay zekâ görevleri için de kullanılacak. 

Intel yeni Core Ultra mobil işlemcilerinin insanların kişisel bilgisayarlarında yapay zekâ uygulamalarını kullanmalarını kolaylaştıracağını söyledi.

Intel 4 işlem teknolojisi üzerine inşa edilen Core Ultra, “şirketin 40 yıldaki en büyük mimari değişimini temsil ediyor.” Şirket, yeni Core Ultra işlemcilerinin HP (HPQ), Dell Technologies (DELL), Lenovo (LNVGY) ve Microsoft (MSFT) da dahil olmak üzere “dünyanın ilk yapay zekâ bilgisayarlarının 230’dan fazlasında” yer alacağını söyledi.

Intel, Yeni Çipleriyle Tüm Bilgisayarlarda Yer Bulmak İstiyor

Bu, Intel’in rakipleri AMD (AMD) ve Qualcomm (QCOM) dahil olmak üzere geleneksel işlemci üreticilerinin ürün hatlarını yeniden düzenlediklerinin ve yatırımcıları yapay zekâ modellerinin çiplerine olan talebi artırma olasılığına karşı uyardıklarının en son işareti olarak yorumlanıyor. 

Core Ultra, ChatGPT gibi bir sohbet robotunu internet bağlantısı olmadan çalıştırmak için aynı gücü sağlamayacak ancak daha küçük görevlerin üstesinden gelebilecek.

Örneğin Intel, Zoom’un arka plan bulanıklaştırma özelliğini çipleri üzerinde çalıştırdığını söyledi. Bu yarı iletken, şirketin daha önceki çiplerine kıyasla güç açısından daha verimli olan 7 nanometre süreci kullanılarak üretilmiş.

Ancak daha da önemlisi 7 nanometrelik çipler, Intel CEO’su Pat Gelsinger’in 2026 yılına kadar çip üretim becerisi açısından Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’i (TSM) yakalama stratejisinin geride kalmadığını gösteriyor.

Intel açıklamasında, “İster çalışıyor, öğreniyor, yayın yapıyor, oyun oynuyor ya da hareket halindeyken yaratıyor olun; insanlar işletim sistemlerinde ve uygulamalarda giderek artan yapay zekâ özelliklerinden tam olarak yararlanırken bilgisayarlarından daha fazla performansa ve pil ömrüne ihtiyaç duyuyor.” ifadeleri kullanıldı.

🏃 Nvidia ve AMD’ye Yetişecek

Intel’in açıkladığı yeni ürünler arasında ayrıca, üretici yapay zekâ yazılımları için bir yapay zekâ çipi olan Gaudi3 de yer alıyor. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen Gaudi3, Nvidia (NVDA) ve AMD’nin büyük ve güce aç yapay zekâ modellerine güç veren rakip çipleriyle rekabet edecek.

OpenAI’ın ChatGPT’si gibi önde gelen yapay zekâ modelleri, buluttaki Nvidia GPU’ları üzerinde çalışıyor. Intel de bu hamleyle AMD gibi şirketlerin, yapay zekâ şirketlerini Nvidia’nın pazardaki hakim konumundan uzaklaştıracağı adımlar atıyor. 

Nitekim, bu yıl yapay zekâ Intel’in 68%, Nvidia’nın ise 239%’luk rallilerini destekleyen önemli bir alan oldu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch, CNBC, Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti