Borsa Haberleri

Intel Yeni Çipleriyle Nvidia ve AMD’den Pazar Payı Kapmaya Hazırlanıyor

June 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Intel Yeni Çipleriyle Nvidia ve AMD’den Pazar Payı Kapmaya Hazırlanıyor

ABD’li yarı iletken üreticisi Intel (INTC), geçtiğimiz günlerde kendi çiplerini sergileyen çip devleri Nvidia (NVDA) ve Advanced Micro Devices (AMD) ile kızışan rekabet ortamında, veri merkezleri için yeni yapay zekâ çiplerini tanıttı.

CEO Pat Gelsinger, Tayvan’daki Computex teknoloji konferansı sırasında yaptığı açıklamada Intel’in Xeon 6 işlemcisinin yüksek yoğunluklu veri merkezi iş yükleri için önceki çip serisine kıyasla daha iyi performans ve güç verimliliği sunacağını söyledi.

Intel Yeni Çipleriyle Nvidia ve AMD’den Pazar Payı Kapmaya Hazırlanıyor

Söz konusu tanıtım, rakipleri Nvidia ve AMD’nin sırasıyla pazar ve pazartesi günleri yeni yapay zekâ çiplerini piyasaya sürerek gelişen sektörde liderlik için yarıştıkları sırada geldi.

Intel ayrıca, Gaudi 2 ve Gaudi 3 yapay zekâ hızlandırıcılarının fiyatlarının rakip çiplerden daha düşük olduğunu açıkladı. Gelsinger, “Müşteriler yüksek performanslı, uygun maliyetli üretici yapay zekâ eğitimi ve çıkarım çözümleri arıyor, bu yüzden de Gaudi gibi alternatiflere yönelmeye başladılar. Seçenek istiyorlar.” diyor.

Intel ayrıca “yapay zekâlı masaüstü bilgisayar kategorisini büyütmeye devam etmek için” yaklaşmakta olan Lunar Lake işlemcilerinin mimari detaylarını da açıkladı. Üçüncü çeyrekte piyasaya sürülmesi beklenen Lunar Lake çipleri, Nvidia ve AMD’nin yapay zekâ bilgisayarları için özel olarak tasarlanmış çiplerine karşı rekabet edecek.

Intel Meta (META), Microsoft (MSFT) ve Google (GOOGL) gibi teknoloji devlerinin mümkün olduğunca çok sayıda Nvidia çipi satın aldığı yapay zekâ çılgınlığında büyük ölçüde kenarda kaldıktan sonra şimdi bu çip devlerini yakalamaya çalışıyor. 

Hem Nvidia hem de AMD yıllık bazda yeni veri merkezi çipleri için yol haritaları belirledi. Nvidia, mart ayında duyurulan önceki “Blackwell” modelinin yerini alacak yeni “Rubin” çiplerini tanıtırken, AMD ise 2026 yılına kadar her yıl yeni Instinct hızlandırıcıları için ayrıntılı zaman çizelgelerine sahip.

Çip tasarımcıları Nvidia ve AMD’nin aksine Intel, çiplerini sadece tasarlamakla kalmıyor, aynı zamanda üretiyor da. Ancak şirketin dökümhane işi zor durumda ve 2023’te 7 milyar dolarlık bir işletme zararı kaydetti.

Bu düşüşün yanı sıra Intel, çip üretimindeki üstünlüğünü Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) gibi denizaşırı rakiplerine kaptırdı. Ancak Biden yönetiminden gelen yaklaşık 20 milyar dolarlık CHIPS ve Bilim Yasası fonu Intel’in yarı iletken üretimini ve Ar-Ge’sini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Intel Yeni Çipleriyle Nvidia ve AMD’den Pazar Payı Kapmaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC