Borsa Haberleri

Intel, Yasakların Üstesinden Gelmeyi Başardı

Mart 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel, Yasakların Üstesinden Gelmeyi Başardı

ABD’li çip şirketi Intel (INTC), kısıtlamaların Huawei’ye yüz milyonlarca dolar değerinde çip satışını engelleme çabasından üstesinden gelerek, ağır yaptırımlara maruz kalan Çinli telekom şirketine satış yapmak için daha fazla zaman kazandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Trump yönetimi tarafından verilen ve Intel’in dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere Huawei’ye gelişmiş merkezi işlemciler göndermesine izin veren bir lisansı iptal etmesi için uzun süredir baskı altındaydı.

Bu baskı, Huawei’ye benzer çipleri satmak için lisans almamasının haksızlık olduğunu savunan Intel’in rakibi Advanced Micro Devices’dan (AMD) ve Çinli firmaya yapılan tüm satışları durdurmak isteyen Çin şirketlerinden geldi.

Rakibi benzer bir izin alamazken Intel’in çip satma lisansını elinde tutabilmesi, ABD’nin Pekin’in gelişmiş Amerikan teknolojisine, özellikle de Huawei gibi ağır yaptırımlara maruz kalan bir şirkete erişimini sınırlamaya çalışırken şirketlerin karşılaştığı engebeli ortama işaret ediyor.

Veriler ayrıca, Huawei’nin küresel dizüstü bilgisayar pazarında küçük ama büyüyen bir paya sahip olmasını sağlarken, AMD’nin Çin’in yaptırım uyguladığı firmaya yüz milyonlarca dolar değerinde satış yapmaktan mahrum kaldığını gösterdi.

Canalys analistlerinden Emma Xu, “Huawei’nin dizüstü bilgisayarlarında kullanılan CPU’ların çoğunluğu hâlâ Intel’den geliyor, bu nedenle daha fazla sınırlama Huawei’nin dizüstü bilgisayar biriminin faaliyetlerini oldukça zorlaştıracaktır.” yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti