Borsa Haberleri

Intel, Yapay Zekâ Bilgisayarı Çipleriyle Nvidia’ya Rakip Olacak

January 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel, Yapay Zekâ Bilgisayarı Çipleriyle Nvidia’ya Rakip Olacak

Intel (INTC), gelecekteki otomobillerin beyinlerine güç verebilecek yarı iletkenler pazarında Qualcomm (QCOM) ve Nvidia’yı (NVDA) geride bırakabilecek yeni yapay zekâ özellikli çiplerinin otomobil versiyonlarını piyasaya süreceğini açıkladı.

Intel ayrıca, elektrikli araç motorlarını ve yerleşik şarj sistemlerini kontrol etmek için çip üzerinde sistem teknolojisi ve yazılımı tasarlayan Fransız bir girişim olan Silicon Mobility’yi de satın alacağını söyledi. 

Şirketin otomotiv segmenti şefi Jack Weast CES teknoloji fuarında, Çinli otomobil üreticisi Zeekr’in, yapay zekâ sesli asistanları ve video konferans da dahil olmak üzere araçlarda “gelişmiş bir oturma odası deneyimi” yaratmak için Intel’in yapay zekâ sistemini bir çip üzerinde kullanan ilk otomobil üreticisi olacağını söyledi.

Weast, Intel’in çip üzerindeki yeni otomotiv sisteminin, şirketin yakın zamanda piyasaya sürülen yapay zekâlı bilgisayar teknolojisini araçların dayanıklılık ve performans gereksinimlerine göre uyarlayacağını belirtti. 

Intel, 50 milyon araca kurulu bilgi-eğlence sistemleri için çipler sağladı ancak otomatik sürüş teknolojisi, güncellenebilir araç sistemi yazılımı ve karmaşık gösterge paneli ekranlarının gerektirdiği güçlü yarı iletkenlerin büyüyen pazarında Nvidia ve Qualcomm tarafından gölgede bırakıldı.

Weast, fuardaki duyuru öncesinde gazetecilere yaptığı konferans görüşmesinde, “Intel, otomotivdeki başarımızı dünyaya duyurma konusunda pek iyi bir iş çıkaramadı. Bunu değiştireceğiz.” dedi. 

Weast ayrıca Intel’in otomobil üreticilerinin en düşük fiyatlı araçlardan birinci sınıf araçlara kadar tüm ürün gruplarında kullanabileceği çipler sunarak kendisini rakiplerinden ayırmayı hedeflediğini belirtti.

Intel, Yapay Zekâ Bilgisayarı Çipleriyle Nvidia’ya Rakip Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters