Borsa Haberleri

Intel ve Apollo’dan 11 Milyar Dolarlık Fabrika Anlaşması

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel ve Apollo’dan 11 Milyar Dolarlık Fabrika Anlaşması

ABD’li çip üreticisi Intel (INTC), Apollo Global Management (APO) ile İrlanda’da inşa edeceği yeni çip fabrikası için 11 milyar dolarlık bir anlaşmaya yaklaşıyor. 

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı habere göre ikili, şu anda özel müzakereler yürütüyor ve öngörülemeyen engeller olmadığı takdirde önümüzdeki haftalarda anlaşmanın resmi olarak duyurulması bekleniyor.

Daha önce Intel, fabrika ortaklığı için KKR (KKR) ve Stonepeak gibi diğer yatırım şirketlerini değerlendirmişti ancak Apollo son zamanlarda liderliği ele aldı. Apollo bu yatırımı, genellikle büyük, yatırım yapılabilir şirketlere fon sağlayan High Grade Capital Solution bölümü aracılığıyla gerçekleştiriyor.

CEO Pat Gelsinger’in liderliğindeki Intel, sadece İrlanda’da değil, aynı zamanda Arizona ve Ohio gibi diğer yerlerde de üretim kapasitesini aktif olarak genişletiyor.

Bu genişleme odaklı çabalar, Intel’in yarı iletkenlere yönelik artan talebi karşılama ve Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) ve Samsung Electronics gibi sektör devleriyle rekabet edebilmek için üç yıl önce başlattığı sözleşmeli çip üretimi bölümünü güçlendirme stratejisinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Intel ve Apollo’dan 11 Milyar Dolarlık Fabrika Anlaşması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing