Borsa Haberleri

Intel ve AMD’den İddialı Çip Hamleleri

April 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel ve AMD’den İddialı Çip Hamleleri

Çip sektörünün önde gelen iki şirketi arasında yer alan Intel (INTC) ve Advanced Micro Devices (AMD) bugün yeni ürünler açıklayarak sektördeki rekabeti artıracak hamlelerde bulundu.

💡 Intel, ABD ihracat kontrolleri ve yaptırımlarına uymak amacıyla Çin pazarı için kabiliyetleri azaltılmış iki yapay zekâ çipi piyasaya süreceğini açıkladı.

Şirketin internet sitesinde yer alan bir teknik incelemeye göre, HL-328 ve HL-388 adlı iki çipin sırasıyla haziran ve eylül aylarında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Şirketin ana rakiplerinden biri olan Nvidia (NVDA) da, ABD’nin geçen yılın sonlarında Çin’e gönderilebilecek yapay zekâ çiplerinin yeteneklerini sınırlayan bir kuralı sıkılaştırmasının ardından Çin’e özel üç çip planladığını açıklamıştı.

Intel’in Çin’e özel yapay zekâ çipleri, şirketin 9 Nisan’da tanıtılan ve çip üstü bellek, yüksek bant genişliğine sahip bellek ve arayüz standartları gibi benzer donanım özelliklerine sahip en yeni Gaudi 3 ürün serisine dayanıyor.

Ancak, ihracat kontrol düzenlemelerine uymak için çiplerin performansı önemli ölçüde düşürülecek.

💡 Öte yandan AMD de yapay zekâ destekli kişisel bilgisayarlar için yeni bir çip serisi sundu. Çip tasarımcısı, yeni Ryzen PRO 8040 Serisinin “iş amaçlı dizüstü bilgisayarlar ve mobil iş istasyonları” için üretildiğini, AMD Ryzen PRO 8000 Serisinin ise iş kullanıcıları için bir masaüstü işlemcisi olduğunu söyledi.

AMD bir basın açıklamasında, bu çiplerin 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren HP (HPQ) ve Lenovo (LNVGY) platformlarında satışa sunulmasının beklendiğini söyledi.

Intel ve AMD’den İddialı Çip Hamleleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters1, 2