Borsa Haberleri

Intel, Tesla’yı Müşterisi Yapmak İstiyor

Intel, Tesla’yı Müşterisi Yapmak İstiyor
Google News Icon Takip Et

Intel (INTC) CEO’su Pat Gelsinger, Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk’ı şirketinin yarı iletken üretim tesislerini gezmeye davet ederek, elektrikli araç devini müşterileri arasına katmayı hedefliyor.  

X sosyal medya platformunda yaptığı bir paylaşımda Gelsinger, hafta başında 8,5 milyar dolarlık CHIPS Yasası fonuyla ödüllendirildiğinde aklına ilk Musk’ın geldiğini söyledi. Sonrasında Musk’ı yarı iletken fabrikalarını gezmeye davet eden Gelsinger, Tesla CEO’suyla iletişime geçmek istediğini belirtti.

Intel, Tesla’yı Müşterisi Yapmak İstiyor

Intel CEO’sunun, finansal fitil ateşlendiğine göre, Intel Foundry Services (IFS) sipariş defterlerini doldurmaya erken bir başlangıç yapmaya çalıştığını söylemek yanlış olmaz. Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Intel’e (INTC) yaklaşık 20 milyar dolar hibe ve kredi verileceğini açıkladı.  

Musk bu paylaşıma henüz kamuya açık bir yanıt vermedi ancak konu Tesla CEO’su olunca ne olacağı belli olmaz.

Musk’ın IFS için uygun bir müşteri olacağı söylenebilir. Bu süper zengin girişimcinin, işlemcilere ve çok sayıda son teknoloji işlemciye büyük ölçüde bağımlı olan birçok teknolojide parmağı var. 

Musk’ın şirketleri makine öğrenimi, otonom sürüş, Grok ve daha fazlası gibi görevler için hem AMD (AMD) hem de Nvidia’dan (NVDA) yapay zekâ çipleri satın alıyor ancak şirket aynı zamanda yeni nesilleri geliştirilmekte olan kendi Dojo ASIC’lerini (Uygulamaya Özel Entegre Devreler) de geliştiriyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Tom’s Hardware