Borsa Haberleri

Intel, Nvidia’ya Rakip Yeni Çipini Tanıttı

April 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Intel, Nvidia’ya Rakip Yeni Çipini Tanıttı

Yarı iletken üreticilerinin, OpenAI’ın ChatGPT’sinin temelini oluşturanlar gibi büyük yapay zekâ modellerini eğitebilecek ve dağıtabilecek yarı iletkenler üretmek için yarıştığı bir dönemde Intel (INTC), Gaudi 3 adlı yeni yapay zekâ çipini tanıttı.

Intel, yeni Gaudi 3’ün çip devi Nvidia’nın (NVDA) H100 GPU’sundan iki kat daha fazla güç tasarrufuna sahip olduğunu ve yapay zekâ modellerini bir buçuk kat daha hızlı çalıştırabildiğini söylüyor. Şirket ayrıca, çiplerinin Nvidia’nınkilerden daha az güç kullandığını öne sürüyor.

Intel, yeni Gaudi 3 çiplerinin üçüncü çeyrekte müşterilere sunulacağını ve Dell (DELL), Hewlett Packard Enterprise (HPE) ve Super Micro (SMCI) gibi şirketlerin bu yarı iletkenlerle sistemler kuracağını açıkladı. Öte yandan şirket, Gaudi 3 için bir fiyat aralığı vermedi.

Yeni çip ayrıca, bir anakart üzerinde sekiz Gaudi 3 çipinden oluşan bir paket veya mevcut sistemlere takılabilen bir kart gibi farklı konfigürasyonlarda da sunuluyor.

Yeni çipini Meta’nın (META) açık kaynaklı Llama ve Abu Dabi destekli Falcon gibi modeller üzerinde test eden şirket, Gaudi 3’ün Stable Diffusion ya da OpenAI’ın konuşma tanıma için Whisper modeli gibi modelleri eğitmeye ya da dağıtmaya yardımcı olabileceğini belirtti. 

Nvidia, geçtiğimiz yıl yapay zekâ üreticilerinin tercih ettiği ve GPU olarak bilinen grafik işlemcileri ile yapay zekâ çip pazarının tahmini %80’ine sahip.

Intel’de Xeon yazılımından sorumlu başkan yardımcısı Das Kamhout, gazetecilerle yaptığı görüşmede yeni ürününün Nvidia’nın en yeni çipleriyle “Oldukça rekabetçi olmasını bekliyoruz. Rekabetçi fiyatlandırmamızdan, çip üzerindeki ayırt edici açık entegre ağımıza kadar, endüstri standardı Ethernet kullanıyoruz. Bunun güçlü bir teklif olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Veri merkezi yapay zekâ pazarının, bulut sağlayıcıları ve işletmelerin yapay zekâ yazılımlarını dağıtmak için altyapı oluşturmasıyla büyümesi bekleniyor; bu da Nvidia yapay zekâ çiplerinin büyük çoğunluğunu üretmeye devam etse bile diğer rakipler için sektörde yer olduğunu gösteriyor.

Üretici yapay zekâyı çalıştırmak ve Nvidia GPU’ları satın almak pahalı olabilir. Bu sebeple şirketler maliyetleri düşürmeye yardımcı olacak ek tedarikçiler arıyor.

Intel, Nvidia’ya Rakip Yeni Çipini Tanıttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC