Borsa Yorumları

Intel mi? AMD mi? Yapay Zekâ Kime Kazandıracak?

Intel mi? AMD mi? Yapay Zekâ Kime Kazandıracak?
Google News Icon Takip Et

Advanced Micro Devices (AMD) ve Intel (INTC) yarı iletken sektöründe güçlü performans gösteren iki rakip. 

Intel yıllardır işlemcilerde liderliğini korusa da AMD geçen yıl ilk kez piyasa değeri kapsamında rakibini geride bıraktı. 

İki hisse de 2023’e hızlı başladı. Intel yılın birinci çeyreğinde şirket tarihinin en büyük çeyreklik kaybını görse de yılbaşından bu yana 18% yükseldi. Masaüstü çip satışlarındaki düşüşe paralel olarak birinci çeyrekte gelirlerinde 9% kayıp yaşayan AMD ise aynı dönemde 26% yükseldi.

🥇 Peki, hangisi galip çıkacak? Analistler ne demiş, birlikte bakalım.

Şirket hissesine “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren Morgan Stanley’e göre AMD yılın ikinci yarısı için hazır. Banka yatırımcıların veri merkezinde yılın ikinci yarısında bir toparlanmaya kötümser yaklaşmasına rağmen, AMD’nin bu yıl tüm bulut müşterilerinden kazanç sağlayacağını düşünüyor. 

AMD’nin bu yıl piyasaya sürmeye hazırlandığı yapay zekâ destekli MI300 grafik çipleri konusunda da umutlu olan yatırım bankası, çiplerin gelecek yıl için ufak bir gelir kaynağı olmasını beklese de uzun vadede kârlı bir segmente dönüşebileceğini düşünüyor. 

💡 Bir diğer yarı iletken devi Nvidia’nın (NVDA) yapay zekâlı çip çalışmalarındaki liderliği göz önüne alındığında AMD’nin de bu yönde bir adım atmasına şaşırmamak gerekir. Hatta, AMD’nin yapay zekâlı işlemci çalışmaları, Microsoft (MSFT) tarafından finanse ediliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istersen seni AMD’nin Yapay Zekâlı Çip Çalışmalarına Microsoft’tan Destek başlıklı içeriğimize alalım. 

AMD’nin geleceği konusunda iyimser tek banka Morgan Stnley değil. AMD’nin notunu “NÖTR”e indirmesine rağmen Bank of America “AMD’nin istikrarlı uygulamalarını ve çekici bilişim/yapay zekâ pazarlarındaki ürün döngülerini beğeniyoruz” yorumunu yapıyor. 

💭 FactSet’e göre AMD’yi takip eden analistler, şirket hissesinde ortalama 22% artış bekliyor. 

Sıra Intel’de. Morgan Stanley, Intel birinci çeyrek gelirlerinin “dibi” görmesine rağmen kârlılığın yılın ikinci yarısında toparlanacağını düşünüyor. INTC için “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren yatırım bankası, şirketin minimal nakit üretimi, materyal pazar payı zorlukları ve “görece kısıtlı büyümeyle” karşı karşıya kaldığı bir yıl geçirdiğini belirtiyor. 

Morgan Stanley’nin aksine BofA, Intel için 2024’e kadar “anlamlı” bir yıllık toparlanma beklemiyor. Çin’de harcamaların talep toparlanmasına yardımcı olabileceğini düşünse de artan envanter sıkıntılarının Intel’i daha da olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor ve INTC’ye “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” notu veriyor. 

💭 FactSet’e göre, Intel’i takip eden analistler şirket hissesinde ortalamada yalnızca 1,3% artış bekliyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC