Borsa Haberleri

Intel, Çip Üretim Biriminde 7 Milyar Dolar Zarar Açıkladı

Intel, Çip Üretim Biriminde 7 Milyar Dolar Zarar Açıkladı
Google News Icon Takip Et

ABD’li çip şirketi Intel (INTC), son yıllarda Taiwan Semiconductor Manufacturing’e (TSM) kaptırdığı teknoloji liderliğini yeniden kazanmaya çalıştığı bir ortamda, çip dökümhanesi işletmesinin faaliyet zararlarının derinleştiğini açıkladı.

Intel, üretim biriminin 2023 yılı için 7 milyar dolar işletme zararı olduğunu ve bu zararın bir önceki yıl 5,2 milyar dolar olan işletme zararından daha yüksek olduğunu söyledi. Birimin 2023 yılı geliri, bir önceki yıl görülen 27,49 milyar dolardan 2023’te 31% düşüşle 18,9 milyar dolara gerilemişti. 

Yatırımcılara yaptığı bir sunum sırasında CEO Pat Gelsinger, 2024’ün şirketin çip üretim işi için en kötü işletme zararı yılı olacağını ve yaklaşık 2027’ye kadar işletme bazında bir kırılma beklediğini söyledi.

Gelsinger, dökümhane işinin bir yıl önce Hollandalı ASML (ASML) şirketinin aşırı ultraviyole (EUV) makinelerini kullanmamak da dahil olmak üzere kötü kararlar nedeniyle zayıfladığını söyledi. Bu makinelerin maliyeti 150 milyon dolardan fazla olsa da, daha önceki çip üretim araçlarına göre daha uygun maliyetli.

Gelsinger, kısmen yanlış adımların bir sonucu olarak Intel’in toplam wafer sayısının yaklaşık 30%’unu TSMC gibi harici sözleşmeli üreticilere yaptırdığını söyledi. Bu sayının kabaca 20%’ye düşürülmesi hedefleniyor.

Intel şimdi EUV araçlarını kullanmaya başladı ve eski makineler aşamalı olarak kullanımdan kaldırıldıkça daha fazla üretim ihtiyacını karşılayacak.

Gelsinger, “EUV sonrası dönemde, fiyat, performans (ve) liderliğe geri dönüş konusunda çok rekabetçi olduğumuzu görüyoruz. EUV öncesi dönemde ise çok fazla maliyetimiz vardı ve rekabetçi değildik.” diyor. 

Intel, ABD’nin dört eyaletinde çip fabrikaları kurmak ya da genişletmek için 100 milyar dolar harcamayı planlıyor. İşini geri döndürme planı, Intel’in dışarıdaki şirketleri üretim hizmetlerini kullanmaya ikna etmeye bağlı.

Bu planın bir parçası olarak Intel, yatırımcılara üretim faaliyetlerinin sonuçlarını bağımsız bir birim olarak raporlamaya başlayacağını söyledi. Şirket, ana yarı iletken üreticisi rakipleri TSMC ve Samsung Electronics’i yakalamak için büyük yatırımlar yapıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters