Borsa Haberleri

Intel, Çin Yasağından 1,5 Milyar Dolar Zarar Edebilir – Bernstein

Mart 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel, Çin Yasağından 1,5 Milyar Dolar Zarar Edebilir – Bernstein

Yatırım şirketi Bernstein, Çin’in devlet kullanımı için Intel (INTC) ve AMD (AMD) çiplerinin satın alınmasını yasaklamak istediği haberinin iki yarı iletken şirketi için büyük bir darbe olabileceğini düşünüyor.

Nominal bazda, Intel’in 2023 yılında Çin’deki satışları toplam gelirinin kabaca 27%’sine (veya 15 milyar dolar) denk gelirken, AMD için ise bu pay 15% (3,4 milyar dolar) seviyesinde.

Ancak Bernstein analisti Stacy Rasgon, hükümet alımlarının bundan çok daha küçük olduğunu -yaklaşık 10%- söyledi. Rasgon, bu nedenle Intel’in 1 milyar ile 1,5 milyar dolar arasında bir gelir etkisi görebileceğini, AMD’nin ise “birkaç yüz milyon” kaybedebileceğini söyledi.

Rasgon, Intel ve AMD’yi “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” notuyla değerlendiriyor ve şirketler için sırasıyla 42 ve 140 dolarlık hedef fiyatlarına sahip.

Rasgon bir yatırımcı notunda, “Tüm bunları bir araya getirdiğimizde, Çin hükümetinin Intel ve AMD CPU alımlarını tamamen durdurmasının gelirleri düşük tek haneli olarak etkileyebileceğini ancak Intel için daha büyük bir kazanç etkisi olacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Analistlerin konsensüsü, Intel’in 2024 mali yılında hisse başına 1,36 dolar kâr elde etmesi, AMD’nin ise hisse başına 3,65 dolar kazanması yönünde.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti