ABD Borsası Notları

Intel Beklentileri Aştı ama Zayıf Tahminler Hayal Kırıklığına Uğrattı

April 26, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Intel Beklentileri Aştı ama Zayıf Tahminler Hayal Kırıklığına Uğrattı

ABD’li çip şirketi Intel (INTC) ilk çeyrek sonuçlarında Wall Street’in kâr beklentilerini aştı ancak şirketin içinde bulunduğumuz çeyrek dönem için açıkladığı tahminler, yatırımcıları memnun etmeye yetmedi. 

Bu dönemde şirket yıllık bazda 9% artışla 12,72 milyar dolar üzerinden hisse başına 0,18 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Wall Street’in gelir beklentisi 12,78 milyar dolar, düzeltilmiş kâr beklentisi ise 0,14 dolardı. 

Şirket ayrıca zararlarını da azalttı. Geçen yılın aynı döneminde 2,8 milyar dolar seviyesindeki net zarar, bu yıl 400 milyon dolara geriledi. 

Üç aylık sonuçlar, şirketin Intel Foundry olarak adlandırılan çip üretim işini kendi maliyetleri ve satışlarıyla ayrı bir kalem haline getirdiğini açıklamasından bu yana ilk bilançoydu.

Şirket, Intel Foundry’nin bu çeyrek dönemde 4,4 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bu rakamın bir önceki yıla göre 10% azaldığını açıkladı. Birim ayrıca mart çeyreğinde 2,5 milyar dolar faaliyet zararı bildirdi. Intel, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada 2023 yılında dökümhanesinde 7 milyar dolar işletme zararı açıklamıştı.

Intel’in en büyük işi masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için ürettiği çipler olmaya devam ediyor. İstemci Bilişim satışları olarak bilinen bu segmentte çip satışları, bir önceki yıla göre 31% artarak 7,5 milyar dolara ulaştı.

Intel ayrıca sunucular için merkezi işlemcilerin yanı sıra Veri Merkezi ve Yapay Zekâ iş kolunda raporlanan yazılımlar da üretitiyor. Intel, Nvidia (NVDA) gibi şirketler tarafından üretilen yapay zekâ çiplerine karşı sunucu dolarları için savaşmaya devam etse bile, bu iş kolunun satışları yalnızca 5% artarak 3 milyar dolara yükseldi.

Bu ayın başlarında Intel, sunucular için Nvidia’nın popüler grafik işleme birimlerine karşı rekabet etmeyi amaçlayan Gaudi 3 adlı yeni bir yapay zekâ işlemcisini piyasaya süreceğini açıklamıştı. 

Söz konusu karışık rakamların ardından şirket, yılın ikinci çeyreğinde medyan noktada 13 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 0,10 dolar kâr öngörüyor. Bu tahmin, analistlerin 13,57 milyar dolarlık satış ve 0,25 dolarlık hisse başına kâr beklentisinin altında.

Intel ayrıca yılın ikinci yarısında Gaudi 3 çiplerinden 500 milyon dolardan fazla satış bekliyor.

Analist Değerlendirmesi

Intel (INTC), Wall Street’in kâr beklentilerini aşarak pozitif bir performans sergilese de şirketin gelecek dönem tahminleri yatırımcı beklentilerini karşılayamayınca hisse senedi baskılandı. Yine de Intel’in zararlarını geçen yıla göre azaltması, finansal sağlığında iyileşme işaretleri olarak değerlendirilebilir.

Intel Foundry olarak adlandırılan çip üretim biriminin 2,5 milyar dolar faaliyet zararı açıklaması, şirketin çip üretim iş kolunun yüksek işletme zararları ile dikkat çekmesine neden olurken bu durum şirketin operasyonel maliyetlerini düşürme ve verimliliği artırma konusunda daha fazla çalışma yapması gerektiğini gösteriyor.

Intel’in istemci bilişim segmenti gelirleri ise geçen yıla göre 31% artış göstererek 7,5 milyar dolara ulaştı ve güçlü bir performans sergiledi. Fakat, şirketin Veri Merkezi ve Yapay Zekâ iş kolunda gelirler yalnızca 5% büyüme gösterdi. Bu durumun yoğun rekabet ortamında Intel’in Nvidia gibi rakipleriyle rekabet etmekte zorlandığını gösterdiği söylenebilir.

Gelecek beklentilerine baktığımızda Intel, yılın ikinci çeyreği için 13 milyar dolarlık gelir ve hisse başına 0,10 dolar kâr bekliyor, ki bu beklentinin piyasa beklentilerinin altında olduğu belirtilebilir. Yılın ikinci yarısında ise yeni yapay zekâ işlemcisi Gaudi 3 çiplerinden 500 milyon dolardan fazla gelir sağlanacağı beklentisi, şirketin bu yeni ürünle pazarda daha etkili bir pozisyon almayı hedeflediğini gösteriyor. Ancak, Intel’in ileriye dönük daha muhafazakar gelir ve kâr tahminleri, yatırımcıların bazı endişelerine işaret ederek hisse performansının baskılanmasına neden oluyor.

Intel Beklentileri Aştı ama Zayıf Tahminler Hayal Kırıklığına Uğrattı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Intel