Borsa Haberleri

Intel, ABD’nin İhracat Lisansı Kararından Olumsuz Etkilenmeyi Bekliyor

May 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel, ABD’nin İhracat Lisansı Kararından Olumsuz Etkilenmeyi Bekliyor

Intel (INTC), ABD’nin çip üreticisinin Çin’e satış yapmasını sağlayan bazı ihracat lisanslarını iptal etmesi kararından satışlarının darbe alacağını söyledi.

Çip üreticisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı başvuruda Çinli müşterinin adını açıklamadı. Ancak gün içinde ABD’nin Intel ve Qualcomm (QCOM) dahil olmak üzere şirketlerin yaptırım uygulanan Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei Technologies’e dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar için kullanılan çipleri göndermesine izin veren lisansların iptal edildiğine dair haberler çıkmıştı.

Intel, Washington’ın söz konusu ihracat lisansı kararının ardından ikinci çeyrek gelirinin 12,5 milyar ile 13,5 milyar dolar aralığında ancak orta noktanın altında kalmasını beklediğini açıkladı. Qualcomm da yaptığı açıklamada Huawei için ihracat lisanslarından birinin iptal edildiğini doğruladı.

Öte yandan ABD’nin kararına Pekin’den de tepki geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Çin, ABD’nin ulusal güvenlik kavramını abartmasına ve ihracat kontrollerini suiistimal ederek Çinli şirketleri gerekçesiz bir şekilde baskı altına almasına kararlılıkla karşı çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Intel, ABD’nin İhracat Lisansı Kararından Olumsuz Etkilenmeyi Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing