Borsa Haberleri

Intel, ABD’den 20 Milyar Dolar Teşvik Aldı

March 20, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Intel, ABD’den 20 Milyar Dolar Teşvik Aldı

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Intel’e (INTC) yaklaşık 20 milyar dolar hibe ve kredi vererek, şirketin yerli yarı iletken çip üretimini güçlendirmeyi hedefliyor.

Biden, bugün Intel için Arizona’da 8,5 milyar dolar hibe ve 11 milyar dolara kadar kredi ön anlaşması açıklayacak. Fonun bir kısmı iki yeni fabrika inşa etmek ve mevcut bir fabrikayı modernize etmek için kullanılacak.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo bunu “büyük bir anlaşma” ve ABD’de yarı iletken üretimine yapılan en büyük yatırımlardan biri olarak nitelendirdi.

Yaptığı açıklamada “Bu, ABD’de üretilen öncü yarı iletkenler anlamına geliyor” diyen Raimondo, ülkenin öncü çip üretimindeki payının şu anda sıfır olduğunu ancak kısmen sübvansiyon programı sayesinde 2030 yılına kadar 20%’ye yükselebileceğini belirtti.

Yarı İletken Endüstrisi Birliği’ne göre, ABD’deki küresel yarı iletken üretim kapasitesinin payı 1990’da 37% iken 2020’de 12%’ye düştüğü için bu desteklerin ana amacı Çin ve Tayvan’a olan bağımlılığı azaltmak.

Ticaret Bakanlığı, 70 milyar dolardan fazla talebi olmasına rağmen, çip üretimi için devlet sübvansiyonlarına 28 milyar dolar ayırıyor ve ayrıca 75 milyar dolarlık kredi verme yetkisine sahip.

Geçtiğimiz ay Biden yönetimi, dünyanın en büyük üçüncü sözleşmeli yarı iletken üreticisi GlobalFoundries’e (GFS) New York’ta bir yarı iletken üretim tesisi kurması ve buradaki ve Vermont’taki mevcut operasyonlarını genişletmesi için 1,5 milyar dolar teşvik vermişti.

Ayrıca ocak ayında bakanlık, Microchip Technology’nin (MCHP) 162 milyon dolar devlet hibesi alacağını ve şirketin iki ABD fabrikasında yarı iletken ve mikro denetleyici birimlerinin üretimini üç katına çıkaracağını duyurmuştu.

💸 4 Eyalette 100 Milyar Dolar Harcayacak

Geleneksel sunucu ve kişisel bilgisayar pazarlarında kullanılan çiplerine yönelik belirsiz taleple boğuştuğu için, ocak ayında ilk çeyrek gelirinin piyasa tahminlerini aşabileceğini tahmin eden Intel, bu sevindirici teşvik haberinin ardından vites artırdı.

Şirket, fabrikalar inşa etmek ve mevcut operasyonlarını genişletmek için dört ABD eyaletinde 100 milyar dolarlık bir harcama planlıyor.

Intel’in beş yıllık harcama planının en önemli parçası, Ohio yakınlarındaki boş arazileri, CEO Pat Gelsinger’in dün gazetecilere 2027’den itibaren “dünyanın en büyük yapay zekâ çip üretim tesisi” olarak tanımladığı alana dönüştürmek.

Intel’in planı ayrıca New Mexico ve Oregon’daki tesislerin yenilenmesini ve uzun süredir rakibi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing’in (TSM) da Biden’ın gelişmiş yarı iletken üretimini ABD’ye geri getirme çabasından fon alacağını umduğu devasa bir fabrika inşa ettiği Arizona’daki operasyonların genişletilmesini içerecek.

Intel, ABD’den 20 Milyar Dolar Teşvik Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters1, 2