Borsa Haberleri

Intel, 20 Milyar Dolarlık Fabrika Projesini Erteledi

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel, 20 Milyar Dolarlık Fabrika Projesini Erteledi

Intel (INTC), Ohio’daki 20 milyar dolarlık çip üretim projesinin inşaatını, pazardaki zorlu görünüm karşısında ertelemeye hazırlanıyor. 

The Wall Street Journal’ın haberine göre ilk zaman çizelgesine göre çip üretimi önümüzdeki yıl başlayacaktı. Projede yer alan kişilere dayandırılan haberde, üretim tesislerinin inşaatının 2026 yılının sonlarına kadar tamamlanmasının beklenmediği belirtildi.

Projeyi tamamlama konusunda tamamen kararlıyız ve inşaat devam ediyor. Geçen yıl çok ilerleme kaydettik.” diyen bir Intel sözcüsü, büyük ölçekli projelerin yönetiminin genellikle değişen zaman çizelgelerini içerdiğini de sözlerine ekledi.

Geleneksel sunucu ve kişisel bilgisayar pazarlarında kullanılan çiplerine yönelik belirsiz talep, şirketin geçen ayın sonlarında ilk çeyrek için piyasa tahminlerinin altında gelir öngörmesine yol açmıştı.

Bu durum, Nvidia (NVDA) ve yapay zekâ alanındaki rakibi Advanced Micro Devices (AMD) tarafından domine edilen yapay zekâ veri sunucularına yapılan harcamalardaki değişimin, Intel’in temel veri merkezi teklifi olan geleneksel sunucu çiplerine olan talebi azaltmasıyla körüklendi. 

Intel, 20 Milyar Dolarlık Fabrika Projesini Erteledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters