Borsa Haberleri

Intel, 10 Milyar Dolarlık Çip Teşviği Almaya Hazırlanıyor

Şubat 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel, 10 Milyar Dolarlık Çip Teşviği Almaya Hazırlanıyor

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Intel’e (INTC) 10 milyar dolardan fazla sübvansiyon vermek için şirketle görüşmelere başladı. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre söz konusu teşvik, Washington’ın yarı iletken üretimini ABD topraklarına geri getirme planı kapsamında şimdiye kadarki en büyük rakamı barındırıyor. 

Kaynaklara göre Intel’in sübvansiyon paketinin hem kredileri hem de doğrudan hibeleri içermesi bekleniyor. 

Teşvikler, dünyanın en büyük yarı iletken şirketlerinin onlarca yıl yurtdışında üretim yaptıktan sonra ABD’de çip üretmelerini sağlamak için 39 milyar dolarlık doğrudan hibenin yanı sıra, 75 milyar dolar değerinde kredi ve kredi garantileri içeren 2022 Çip ve Bilim Yasası’ndan gelecek.

Çip şirketleri, Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinden bu yana ABD’ye 230 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve Washington’ın hedefi, 2030 yılına kadar en az iki öncü üretim kümesi kurmak.

Intel, yıllarca çip sektörüne hâkim bir konumdaydı ancak son zamanlarda Arizona ve Teksas’ta kendi tesislerini inşa eden Asyalı rakipleri Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) ve Samsung Electronics gibi rakiplerinin gerisinde kaldı.

CEO Pat Gelsinger, ABD hükümetinin sektörü desteklemesi için lobi yapan isimlerin başını çekti ve şirket planlarının bu finansmana bağlı olduğunu söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti