Borsa Haberleri

İnsan Beynine Çip İmplantı Dönemi Başlıyor

December 1, 2022 • 2 dakika okuma süresi
İnsan Beynine Çip İmplantı Dönemi Başlıyor

Elon Musk çarşamba günü yaptığı açıklamada, beyin çipi şirketi Neuralink tarafından geliştirilen kablosuz bir cihazın insan üzerinde klinik deneylerinin altı ay içinde başlamasının beklendiğini ve ilk hedeflerden birinin görme yetisini geri kazandırmak olduğunu ifade etti.

● Şirket, engelli hastaların tekrar hareket etmesini ve iletişim kurmasını sağlayacağını öne sürdüğü beyin çipi arayüzleri geliştiriyor.

● İnsan üzerinde klinik deneylere başlamak için ABD düzenleyici kurumunun onayını bekleyen Teksas San Francisco Körfez Bölgesi ve Austin merkezli Neuralink, son yıllarda hayvanlar üzerinde testler gerçekleştiriyor.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, içerikte bahsi geçen tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Musk cihaz hakkında uzun zamandır beklenen kamuoyu açıklamasında, “Bir insana cihaz yerleştirmeden önce son derece dikkatli ve iyi çalışacağından emin olmak istiyoruz. Sanırım belgelerimizin çoğunu FDA’ya sunduk ve muhtemelen yaklaşık altı ay içinde insan üzerinde ilk Neuralink uygulamamızı yapabileceğimizi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

● Musk, Neuralink cihazının uygulanacağı ilk iki insanda görüş kabiliyetinin yeniden kazandırılacağını ve kaslarını hareket ettiremeyen kişinin artık bunu yapabilir hale geleceğini belirtti.

“Hayat boyu görme yetisinde bozukluk olan ve hatta doğuştan görme engeli olanların bile görmeye başlayacağına inanıyoruz.” dedi.

İnsan Beynine Çip İmplantı Dönemi Başlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters