BIST Şirket Haberleri

İngiltere Rekabet Kurumu, Arçelik ve Whirlpool Anlaşmasını Onayladı

Mart 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
İngiltere Rekabet Kurumu, Arçelik ve Whirlpool Anlaşmasını Onayladı

İngiltere Rekabet Kurumu (CMA), “Rekabete zarar vermesi beklenmediği” gerekçesi ile Arçelik (ARCLK) ve Whirlpool (WHR) arasındaki anlaşmaya onay verdi.

Kurum, rekabet ortamının son yıllarda önemli ölçüde değiştiğini vurgulayarak, Whirlpool’un belli başlı ev aletlerindeki pazar konumunun son on yılda önemli ölçüde azaldığını belirtti.

Yapılan açıklamada; Arçelik ve Whirlpool’un güçlü pazar pozisyonlarına sahip olduklarını ancak diğer tedarikçilerin önemli rekabetiyle karşılaşmaya devam edeceklerini gösteren kanıtların incelendiğini belirtti.

İngiltere Rekabet Kurumu, şubat ayında iki şirketin anlaşmasına ilişkin olarak ön onay vermişti.

Arçelik ve Whirlpool Anlaşması

İngiltere Rekabet kurumu tarafından onaylanan anlaşma; Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren tüm iştiraklerinin payları ile Whirlpool’un Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştiraklerinin, yeni bir şirket altında birleştirilmesini kapsıyor.

Anlaşma ile kurulacak yeni şirketin 75%’i Arçelik’e, 25%’i de Whirlpool’a ait olacak. Anlaşma, Avrupa Birliği’nin rekabet düzenleyicileri tarafından ekim ayında onaylanmıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT