Ekonomi ve Finans Haberleri

İngiliz Sterlini Neden Düştü?

September 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
İngiliz Sterlini Neden Düştü?

İngiltere’de yeni Başbakan Liz Truss’un agresif vergi kesintilerini öngören paketinin enflasyonu daha da tetikleyeceği endişesi ve FED’in agresif faiz artışı politikasını sürdürmesiyle düşen sterlin haftaya dolar karşısında rekor düşük seviyede girdi.

Endişelerin ardından İngiliz Sterlini bir miktar toparlansa da İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonu %2 hedefine döndürmek için gerektiğinde faiz oranlarını değiştirmekte tereddüt etmeyeceğini belirten bir açıklama yayınlamasının ardından düşük kaldı.

Yatırımcılar, geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin planlanan vergi indirimi paketinin etkilerini tartışmaya devam ederken, sterlin önce ABD doları karşısında tarihin en düşük seviyesine (1,0349 dolar) geriledi. Ardından 1,08 dolar seviyesine geri döndü.

Avro karşısında ise Eylül 2020’den beri en düşük seviyesi olan 1,08 avro altına gerilese de güncelde 1,12 avro seviyesinde.

Bu arada İngiliz tahvilleri de elden çıkarılmaya devam ediyor. 2010’dan bu yana ilk kez 4%’ü aştı.

Hargreaves Landsown analisti Susannah Streeter’ın pazartesi günkü bildirisinde, “Etrafı saran bu panik havası, İngiltere Merkez Bankası’nın acil bir faiz artışı devreye sokacağına dair yapılan söylentilerden kaynaklanıyor.” dedi.

Piyasalar İngiltere Merkez Bankası’nda olağanüstü bir toplantı beklerken, Başkan Bailey’den dün yazılı bir açıklama geldi.

Başkan Bailey, Merkez Bankası’nın finansal varlıkların önemli ölçüde yeniden fiyatlandırılması ışığında finansal piyasalardaki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirtti. Hükümetin açıkladığı enerji fiyat garantisi paketine atıfta bulunulan açıklamada bu önlemlerin enflasyondaki kısa vadeli zirveyi düşüreceğine dikkat çekildi.

Para politikasının rolünün orta vadede daha fazla enflasyona yol açacak talep artışını engellemek olduğuna vurgu yapılan açıklamada, 3 Kasım’da planlanan tarihte toplantının yapılacağı ifade edildi. Gelecek toplantıda hükümetin açıklamalarının talep ve enflasyon üzerindeki etkisi ve sterlindeki düşüşün tam bir değerlendirmesinin yapılacağı ve buna göre hareket edeceği belirtildi.