Borsa Haberleri

İngiliz Otonom Sürüş Startup’ı Wayve, Teknoloji Devlerinden 1 Milyar Dolar Topladı

May 7, 2024 • 1 dakika okuma süresi
İngiliz Otonom Sürüş Startup’ı Wayve, Teknoloji Devlerinden 1 Milyar Dolar Topladı

İngiliz startup Wayve, sürücüsüz araç teknolojisinin büyümesini hızlandırmak için Japon SoftBank liderliğindeki bir yatırım turunda 1,05 milyar dolar topladığını açıkladı.

Şirketin Seri C yatırım turunda yeni yatırımcı olarak ABD’li çip üreticisi Nvidia (NVDA) ve yapay zekâ şirketlerinin önemli bir destekçisi olan mevcut yatırımcı yazılım devi Microsoft (MSFT) yer aldı. Söz konusu yatırım turu, Cambridge merkezli şirket için büyük bir güvenoyu anlamına geliyor.

2017 yılında kurulan Wayve, otomobillerin direksiyonda insan olmadan etkili bir şekilde araba kullanılmasını sağlayan otonom sürüş teknolojisini mümkün kılmak isteyen çok sayıda girişimden biri.

Kendi otomobillerini üreten Tesla’nın (TSLA) aksine Wayve, kendi kendine sürüş teknolojisini perakendeciler ve otomobil üreticileri de dahil olmak üzere diğer şirketlere lisanslıyor.

İngiliz Otonom Sürüş Startup’ı Wayve, Teknoloji Devlerinden 1 Milyar Dolar Topladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC