Borsa Yorumları

İnceleme: Tesla’ya Düşük Hedef Fiyat!

December 21, 2022 • 3 dakika okuma süresi
İnceleme: Tesla’ya Düşük Hedef Fiyat!

Evercore ISI analisti Chris McNally, elektrikli araç üreticisi için belirlemiş olduğu 300 dolarlık fiyat hedefini 200 dolara düşürdü ve hissenin halihazırda önemli bir eşik değerin altına düşmüş olduğunu belirtti. Analist ayrıca Tesla hakkındaki “beklentilere uygun” notunu da korudu. 

McNally, Tesla hisselerinin 149,87 dolar seviyesinde kapanış yapmasından bir gün sonra salı günü hazırladığı bir bilgilendirme yazısında, “150-163 dolar teknik seviyesi daha fazla zayıflama yaşanmasına karşı kritik bir direnç noktası olarak görülüyordu ve kırıldı. Teknik seviyeler esasen hisselere giriş yapmak için duygusal seviyelerdir ve şu anda bulunduğumuz noktaya bakınca eğer 2 yıl önce TSLA satın almış olsaydınız şimdi para kaybetmiş olacaktınız. 

150-163 dolar (2025 F/K oranının yaklaşık 20 katı) eşiği bir kez aşıldıktan sonra yatırımcılar süratle, yaklaşık 100 doları görebileceğini düşündüğümüz gerçek ‘değerleme düşüşleri’ varsayımlarını test etmeye başlayacaklar” ifadelerini kullandı. 

CEO Elon Musk’ın Twitter’a olan sevdası ve bunun elektrikli araç üreticisine ne derecede zarar vereceğine dair yatırımcı endişeleri giderek artarken Tesla hisseleri bu ay ağır darbe aldı ve 23% değer kaybetti. Musk, pazar günü bir tweet atarak Twitter CEO’luğundan ayrılması gerekip gerekmediğine yönelik bir anket başlattı. Katılımcıların çoğu bu soruya evet yanıtı verdi ve Tesla hisseleri pazartesi günü kısa süreliğine yükseldi. 

Tesla üzerinde Çin operasyonu ile ilgili endişelerden kaynaklanan bir baskı da söz konusu. Reuters bu ayın başlarında haber kaynaklarına dayanarak, Tesla’nın Shanghai fabrikasından aralık ayı Model Y araç çıkışında 20%’den fazla bir kesinti yapmayı planladığını bildirmişti. 

McNally, “Çin’deki istikrarlı büyüme devam ediyor ancak küresel bazda birikmiş sipariş listesinin de erimesiyle yatırımcılar ilk kez talebe dair varsayımlarını gözden geçiriyorlar. Unutmayalım ki TSLA’nın ABD’deki pazar payı yaklaşık 60% olmakla birlikte Avrupa/Çin pazar payı 10%’dan az ve BYD Çin’de TSLA’nın NEV hacminin 4 katına ulaştı” dedi. 

Yine de analistin yeni belirlediği fiyat hedefi, hissenin önümüzdeki 12 ayda 33,4% değer kazanabileceğine işaret ediyor.

İnceleme: Tesla’ya Düşük Hedef Fiyat!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC