BIST Şirket Haberleri

IMF’den Türkiye Raporu: Politika Değişikliğini Memnuniyetle Karşılıyoruz

October 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
IMF’den Türkiye Raporu: Politika Değişikliğini Memnuniyetle Karşılıyoruz

Uluslararası Para Fonu (IMF), 25-29 Eylül 2023 tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret eden ekibiyle birlikte bir rapor hazırladı. Raporunda, seçimlerin ardından ekonomi yönetiminin yaptığı politika değişikliklerini olumlu bulduğunu belirtti. 🌟

Ekonomik Değerlendirmeler 📊

Rapora göre;

  • Politika faizinin artırılması, vergilerin yükseltilmesi ve finansal sektörde bazı önlemlerin serbest bırakılması, riskleri azaltmış ve yatırımcı güvenini artırmıştır.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezerv pozisyonunun güçlendiği belirtildi.
  • 2023’te Türkiye’nin 4% büyüme göstermesi beklenirken, 2024’te bu oranın 3,25%’e düşmesi tahmin ediliyor.
  • 2024 yılında cari açık/GSYH oranının 3% olacağı öngörülüyor.
  • 2024 yıl sonu için enflasyon tahmini 46%. Ancak bu yılın 69% enflasyonla tamamlanması bekleniyor.

Teknik Analizler ve Öneriler 📈

IMF; yüksek politika faizinin TL’yi desteklediğini, enflasyonla mücadeleye katkı sağladığını ve bankalara etkisinin yönetilebilir olduğunu belirtti. Ayrıca, rezervlerin artırılmasının anlamlı olduğunu, ancak bu sürecin risk oluşturmadan yürütülmesi gerektiğini de vurguladı.

IMF’nin makro ihtiyati tedbirler konusundaki değerlendirmesi, bu tedbirlerin esnetilmesinin olumlu olduğu yönünde. Ancak, liralaşma ve kur korumalı mevduat gibi adımların daha dikkatli atılması gerektiği belirtildi.

IMF'den Türkiye Raporu: Politika Değişikliğini Memnuniyetle Karşılıyoruz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: IMF