Borsa Haberleri

IMF, Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
IMF, Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporunu Güncelledi. “Yavaşlayan Enflasyon ve İstikrarlı Büyüme Yumuşak İnişin Yolunu Açıyor” yayımlanan raporda IMF, Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti.

Raporda daha önce 3% olarak öngörülen 2024 Türkiye büyümesi, 3,1%’e revize edildi.

Büyüme Tahmini ABD İçin Yükseltildi, Euro Bölgesi İçin Düştü

Rapora göre geçen yıl 3,1% büyüme yaşandığı tahmin edilen küresel ekonomimin, 2024 yılında da 3,1%’lik büyüme kaydedeceği ifade edildi. Büyüme hızının gelecek yıl ise 3,2% artacağı ifade edildi.

Raporada ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentisi 2024 yılı için 1,5%’den 2,1%’e yükseltildi. 2025 için ise büyüme tahmini 1,8%’den 1,7%’ye düştü.

Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin büyüme tahmini ise bu yıl için 1,2%’den 0,9%’a düşerken, 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düştü.

Türkiye’nin Büyüme Tahmini Yükseltildi

Rapora göre Türkiye ekonomisi bu yıl 3,1% ve gelecek yıl 3,2% büyüyecek. Geçen yıl IMF, Türkiye için 2024’te 3% ve 2025’te 3,2% büyüme öngörmüştü.

“Sert İniş Olasılığı Azaldı”

Arz yönlü sorunların çözüldüğü ve kısıtlayıcı para politikalarıyla enflasyonun çoğu bölgede gerilediği dile getirilen rapora göre küresel manşet enflasyon bu yıl 5,8%’ye düşeceği öngörüldü.

Küresel manşet enflasyonun 2025’te ise 4,4%’e düşmesinin beklendiği ifade edildi. Raporda ayrıca enflasyondaki düşüş ve istikrarlı büyümeyle birlikte küresel ekonomide “sert iniş” olasılığının azaldığı ve küresel ekonomik büyümeye yönelik risklerin genel olarak dengelendiği ifade edildi.

IMF, Türkiye'nin Büyüme Tahminini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA