Borsa Haberleri

İlgi Fonlara Kayıyor: Borsa İstanbul’da Yatırımcı Sayısı 8 Milyonun Altına Geriledi

İlgi Fonlara Kayıyor: Borsa İstanbul’da Yatırımcı Sayısı 8 Milyonun Altına Geriledi
Google News Icon Takip Et

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 1 ay aranın ardından 8 milyonun altına gerilerken, yatırımcı ilgisinin yatırım fonlarına kaydığı gözlemlendi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre 14 Haziran ile biten haftada borsadaki yatırımcı sayısı 489 bin 916 kişi azalarak 7 milyon 819 bin 764’e geriledi. Bir önceki dönemde borsa yatırımcı sayısı 8 milyon 309 bin 680 seviyesindeydi. Aynı hafta pay senedi değeri ise 13.56 trilyon TL’den 14.03 trilyon TL’ye yükseldi.

Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısı Ekim 2023 tarihinde 8 milyon 573 bin 476 kişi ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

İlgi Fonlara Kayıyor: Borsa İstanbul'da Yatırımcı Sayısı 8 Milyonun Altına Geriledi

İlgi Fonlara Kayıyor

Borsa İstanbul’da gerileyen yatırımcı sayısına karşın yatırım fonlarındaki yatırımcı sayısı ise yükseliş eğilimini koruyor. Yine MKK verilerine bakıldığında 14 Haziran ile birlikte sona eren haftada yatırım fonlarının toplam yatırımcı sayısı 5 milyon 23 bin 77 kişiye yükseldi.

5 Milyon Barajını 7 Haziran Haftasında Aşmıştı

Yatırım fonlarında yatırımcı sayısı 7 Haziran haftasında 5 milyon 18 bin 308 kişiye ulaşarak ilk kez 5 milyon seviyesini aşmıştı.

İlgi Fonlara Kayıyor: Borsa İstanbul'da Yatırımcı Sayısı 8 Milyonun Altına Geriledi

Mayıs Sonunda Borsadaki Yatırımcı Sayısı 8 Milyon 328 Bindi

Diğer yandan yılbaşından mayıs sonuna kadar ki süre içerisinde Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısı 9%’luk bir artış kaydederek, 8 milyon 328 bin 250’ye yükselmişti. Bu dönemde 1 milyon ve üzerinde portföye sahip yatırımcılar 30% yükselişle 243 bin 254 kişiye ulaşmıştı.

Yine bu dönemde tüm yatırımcıların portföy değerleri geçen yıl sonuna göre 41% artışla 5 trilyon 849 milyar 412 milyon liraya gelirken, yerli yatırımcıların payı 3 trilyon 564 milyar 599 milyon lira ile toplam portföy değerinin 61%’ini oluşturmuştu. Bu dönemde yabancıların bu portföy değeri içerisindeki payı ise 39% olarak kaydedilmişti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: MKK, VAP