Borsa Haberleri

İkinci Tura Kalan Seçimler Yatırımcıları Daha da Zorlayacak

Mayıs 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
İkinci Tura Kalan Seçimler Yatırımcıları Daha da Zorlayacak

Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması yatırımcılar için daha zorlu günlerin sinyalini veriyor. Statükonun korunması ve yönetim değişimi ihtimallerine karşı yatırımcılardaki Türk Lirası’na yönelik düşüş beklentileri artıyor. 

Şimdi yatırımcılar, mevcut yönetimin enflasyondaki artışa rağmen ekonomik büyümeyi desteklemek için yaptığı faiz indirimleri ve baskı altında tuttuğu döviz kuru politikalarıyla tanımlanan alışılmadık ekonomik modelinin değişip değişmeyeceğini tartıyor. 

Tellimer ekonomisti Patrick Curran, “Bu önlemlerin ortodoks politika değişimi olmadan lira ve kredileri yeniden ayaklandırması kısıtlı bir ihtimal. Sert faiz artışları ve lirada yabancı yatırımcı iştahını artıracak bir değer kaybı olmadan bu iskambil ev eninde sonunda çökecektir.” yorumunu yapıyor. 

  • Bloomberg Economics tarafından yapılan bir tahmine göre, yetkililer son 16 ay boyunca lirayı desteklemek için döviz piyasalarına 177 milyar dolar harcamış. 

ABD doları karşısında 20 seviyesinin hemen altında hareket eden lira, rekor düşük seviyesine yakın seyrediyor ve türev işlemcileri, 53% ihtimalle dördüncü çeyrekte liranın dolar karşısında 29 seviyesine yükseleceğini tahmin ediyor. 

Türkiye’nin varlıkları, ilk turdan bu yana yatırımcı güveninde bir değişime işaret ediyor. İki hafta öncesinde bazı yatırımcılar, ülkenin 900 milyar dolarlık ekonomisini daha sürdürülebilir bir büyüme yoluna sokacak değişiklikler için pozisyon alıyorlardı. 

  • Borsa İstanbul, oylamadan önceki hafta yaklaşık 9% yükseldi. O zamandan bu yana geçen iki hafta içinde gösterge neredeyse aynı miktarda düştü. Bundan ise en çok kredi kuruluşları etkilendi; banka hisseleri ilk turdan bu yana 23% değer kaybetti ve böylece mayıs ayı başındaki ılımlı kazanımlar da kaybedildi. 

Borsanın yanı sıra yabancı tahvil piyasalarının da yeniden konumlandığına ilişkin sinyaller geliyor. 

JPMorgan verilerine göre, yatırımcıların Türkiye’nin dolar cinsinden devlet tahvillerini ABD Hazine tahvillerine kıyasla elde tutmak için talep ettikleri ekstra getiri son iki haftada 1,85 puana kadar yükseldi. 

Söz konusu risk primi bu hafta başında 6,33 puana ulaşarak eylül ayından bu yana görülen en yüksek düzeye çıktı ve bu düzey, gelişmekte olan piyasalar ortalaması olan 4,75 puanın da üzerinde. 

Getirilerdeki artışın ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu hafta bazı yerel kreditörlerden devreye girerek tahvil satın almalarını istedi ve bu hamle, tahvillere hafif bir destek sağladı. 

İngiltere’nin en büyük varlık yöneticisi Legal & General Investment Management analisti Uday Patnaik, “Beklenti Erdoğan’ın kazanacağı yönünde, dolayısıyla piyasada bunun fiyatlandığını düşünüyorum. Asıl soru, alışılmışın dışındaki para politikalarında herhangi bir değişiklik olup olmayacağı.

Patnaik’e göre, bu sorunun yanıtı netleşene kadar ülkeye yatırım yapmamak en iyisi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti