Borsa Haberleri

İGDAŞ Halka Arz mı Edilecek?

May 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
İGDAŞ Halka Arz mı Edilecek?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehrin doğalgaz dağıtım şirketi olan İGDAŞ’ı halka arz etmeyi planlıyor.

İBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural, şirketin halka arzına ilişkin olarak verdiği bilgilerde, İBB’nin halka arz için onayının geçerli olduğunu belirterek, yatırım bankalarını yetkilendirme aşamasından önce yapılması gereken bazı çalışmalar olduğunu ve bunlar arasında şirket ana sözleşmesinin yeniden düzenlenmesinin de yer aldığını ifade etti.

İGDAŞ’ın halka arz planı ilk kez 2010 yılında gündeme gelmiş ancak hayata geçirilmemişti. Vural, daha yüksek doğalgaz tarifesinin onaylanması durumunda İGDAŞ’ın 10 milyar dolara kadar değerlemeye yaklayabileceğini kaydetti. Bloomberg HT’ye konuşan Vural, İGDAŞ’daki İBB hissesinin 90%’ı aşkın seviyeden 20%’nin altına indirmeyi hedefleyeceklerini kaydetti. Şirket, 2022’de 35,8 milyar lira gelir elde etti.

İSPARK da Halka Arz Edilebilir

Vural, otopark şirketi olan İSPARK’ın, su şirketi Hamidiye’nin ve Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar olduğunu belirterek, İGDAŞ’ın ardından İSPARK’ın da halka arz edilebileceğini ancak bunun henüz masada olmadığını söyledi.

İGDAŞ Halka Arz mı Edilecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT