Borsa Haberleri

IC Enterra Yenilenebilir Enerji, 2026’ya Kadar 1200 Megavatlık Kurulu Güç Hedefliyor

March 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
IC Enterra Yenilenebilir Enerji, 2026’ya Kadar 1200 Megavatlık Kurulu Güç Hedefliyor

IC Enterra Yenilenebilir Enerji halka arzında bugün (27 Mart 2024) talepler toplanmaya başladı. Talep toplama 29 Mart’ta sona erecek. IC Enterra Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Taşkın Kızılok, şirketin 2026 yılına kadar 1200 megavatlık kurulu güç potansiyeline sahip olmayı hedeflediğini belirtti.

Kızılok, şirketin Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan toplam 9 elektrik üretim santraliyle faaliyet gösterdiğini belirterek, bu santrallerin hepsinin hidrolik santral olduğunu ifade etti. Kızılok “Santrallerimizin toplam kurulu gücü 388 megavat olup, yıllık 1,2 milyar kilovatsaat civarında üretim yapmaktadır” bilgisini verdi.

Kızılok, şirketin halka arzının uzun yıllardan beri düşünüldüğünü ancak doğru zamanın beklendiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Hidroelektrik santrallerimizin yapılanma süreçleri, bu santrallerimizin işletmeye alınmaları, boşluklarını azaltmaları, operasyonların yerine oturması ve yeni yatırım iştahının oluşması gibi çeşitli unsurları dikkate aldığımızda en uygun dönemin bu ara olduğuna karar verildi.”

“Halka Arz Gelirleri Büyüme Amaçlı Kullanılacak”

Kızılok, halka arz gelirlerini tamamen büyüme amaçlı kullanmayı planladıklarını belirterek, gelecek olan gelirlerin yeni yatırımlar için bir ivme güç olarak gördüklerini kaydetti.

Kızılok “Elde edeceğimiz halka arz gelirleriyle halihazırda yapımına devam etmekte olduğumuz 136 MWm (mekanik kurulu güç) Hatay’ın Erzin ilçesindeki güneş enerjisi santralimizin tamamlanması, 61 MWm (mekanik kurulu güç) Bağıştaş hibrit güneş enerjisi santrali projemizin yapılması ve 485 megavatlık depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi proje geliştirme çalışmalarının tamamlanması gibi hedeflerimiz bulunmaktadır” açıklamasını yaptı.

Kızılok ayrıca 2026’ya kadar 1200 megavatlık kurulu güç potansiyeline sahip olmayı hedeflediklerini belirtti.

Şirketi halka arzına ilişkin detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsin.

IC Enterra Yenilenebilir Enerji, 2026'ya Kadar 1200 Megavatlık Kurulu Güç Hedefliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA