Borsa Haberleri

IBM Yeni Kuantum Bilgisayarını Tanıttı!

November 10, 2022 • 1 dakika okuma süresi
IBM Yeni Kuantum Bilgisayarını Tanıttı!

International Business Machines (IBM) çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen yıl duyurulan Eagle makinesine göre üç kat fazla kübit sayısına sahip 433 kübitlik bir makine olan, bugüne kadarki en güçlü kuantum bilgisayarı Osprey’in lansmanının yapıldığını duyurdu.

● Çeşitli kuantum bilgisayar şirketleri birçok farklı şekilde oluşturulabilen kübit gücü hakkında farklı iddialarda bulunsa da kübitlerin veya kuantum bitlerin sayısı kuantum mekaniğini kullanan kuantum bilgisayarların ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesidir.

● Kuantum bilgisayarların, belirli hesaplamaları bugünkü en hızlı süper bilgisayarlardan milyonlarca kat daha hızlı yapması bekleniyor.

IBM Araştırma Direktörü Dario Gil konuya ilişkin olarak, 1000’den fazla kübite sahip bir bilgisayar geliştirme yolunda olduklarını, fakat daha kapsamlı ölçeklendirme için yeni bir yaklaşım üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

IBM Yeni Kuantum Bilgisayarını Tanıttı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters