Borsa Haberleri

IBM, Suudi Arabistan’a Doğru Genişliyor

May 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
IBM, Suudi Arabistan’a Doğru Genişliyor

International Business Machines (IBM), Suudi Arabistan’ın Arapça bir yapay zekâ sistemini eğitmesine yardımcı olacağını ve bir yapay zekâ modelleri ailesini açık kaynaklı yazılım olarak yayınlayacağını açıkladı.

IBM, Suudi Veri ve Yapay Zekâ Kurumu’nun Watsonx’ı kullanarak “ALLaM” Arapça dil modelini eğiteceğini ve IBM’in tekliflerine Arapçanın birden fazla lehçesini anlama yeteneği de dahil olmak üzere yeni dil beceriler ekleyeceğini söyledi.

New York merkezli şirket, yapay zekâdan para kazanma konusunda Microsoft (MSFT) gibi bazı rakiplerinden ve yapay zekâ modellerini sıkı bir şekilde koruyan ve bunlara erişim için ücret talep eden diğerlerinden farklı bir yaklaşım benimsedi. 

Facebook’un sahibi Meta Platforms’a (META) benzer şekilde IBM de modellerin kendilerine açık erişim sağlıyor. Bu kapsamda şirket, işletmelerin özelleştirmesi için “Granite” AI modelleri ailesini herkese açtı.

Granite araçları, yazılım geliştiricilerin bilgisayar kodlarını daha hızlı tamamlamalarına yardımcı olmak üzere tasarlandı. IBM, modellerden para kazanmak için Watsonx adını verdiği ve modellerin özelleştirildikten sonra bir veri merkezinde sorunsuz bir şekilde çalıştırılmasına yardımcı olan ücretli bir araç sunuyor.

IBM, Suudi Arabistan'a Doğru Genişliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters