Borsa Haberleri

IBM Bilançosu, Gelirler Haricinde Beklentileri Aştı

IBM Bilançosu, Gelirler Haricinde Beklentileri Aştı
Google News Icon Takip Et

International Business Machines (IBM), brüt kârlılığını artırarak ikinci çeyrek bilançosunda ağırlıklı olarak beklentileri aştı ancak gelirlerinde ufak bir gerileme yaşadı. 

İkinci çeyrekte şirketin net kârı yıllık bazda 13% artışla 1,4 milyar dolardan 1,6 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde IBM’in düzeltilmiş brüt kârındaki artış da 54,7%’lik analist beklentilerinin üzerinde, 55,9% oldu. Şirketin gelirleri ise geçen yıla göre yatay seyretti. 

IBM CFO’su James Kavanaugh, şirketin artan brüt kârlılığın arkasında, daha kârlı bir ürün karışımı (küçük bir not: yazılım, bu dönemde şirketin en hızlı büyüyen segmenti oldu) ve “verimlilik girişimleri” olduğunu düşünüyor. Şirket, ocak ayında teknoloji genelinde bir küçülme operasyonu kapsamında 3.900 kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.  

Kavanaugh, “Verimliliğin sunduğu faydalar, yeniden yatırımları hızlandırdı ve brüt kârlılık büyümesine yardımcı oldu.” dedi. 

Öte yandan şirket, yıl sonuna kadar gelirlerinin 3% ile 5% aralığında büyümesini ve 2023’te toplam 10,5 milyar dolar serbest nakit akışı elde etmeyi bekliyor.

IBM’in en büyük bölümü olan yazılım segmenti, bir yıl öncesine göre 7%’nin üzerinde bir artışla 6,6 milyar dolar satış yaptı. Yazılım segmenti, Red Hat Enterprise Linux işletim sistemi ve güvenlik yazılımı gibi ürünler içeriyor.

Bu bölümün en hızlı büyüyen kısmı da bir önceki yıla göre 10% artış gösteren veri ve yapay zekâ ürünleri oldu.

Mayıs ayında IBM, yapay zekâ birimi WatsonX’i, şirketin Watson Health birimini satmasından 15 ay sonra, şirketlerin makine öğrenimi modellerini “eğitmeleri, düzenlemeleri ve dağıtmaları” için bir geliştirme stüdyosu olarak yeniden yapılandırdı.

IBM hisseleri, açılış öncesinde çok değişmese de artıda hareket ediyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC