Borsa Haberleri

IBM Beklentileri Aştı, İddialı Planlar Açıkladı

January 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
IBM Beklentileri Aştı, İddialı Planlar Açıkladı

International Business Machines (IBM), dördüncü çeyrek bilançosunda analist beklentilerini aşan gelir ve kâr rakamları açıklayarak piyasa sonrası işlemlerde yükseldi. Şirket ayrıca bu yılki güçlü genişleme planları kapsamında yeni hedefler paylaştı. 

Yılın son çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda 4% artırarak 17,38 milyar dolara taşıyan şirket için analistler 17,30 milyar dolar gelir öngörmüştü. 

IBM net kârını bir yıl önceki 2,71 milyar dolar veya hisse başına 2,96 dolardan 2023’ün dördüncü çeyreğinde 3,29 milyar dolar veya hisse başına 3,55 dolara taşıdı. Şirketin düzeltilmiş hisse başına kârı da 3,78 dolarlık analist beklentilerinin üzerinde, 3,87 dolar oldu. 

Bu dönemde şirketin serbest nakit akışı da önceki 10,5 milyar dolar tahmini aşarak 11,2 milyar dolara yükseldi. Dördüncü çeyrekte IBM’in brüt marjı 59,1% ile 1999’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 

Şirketin yazılım gelirleri yıllık bazda 3% artışla 7,51 milyar dolara yükselse de 7,67 milyar dolar konsensüsün altında kaldı. Öte yandan mainframe bilgisayarlar gibi altyapı gelirleri ise 4,28 milyar dolarlık beklentiyi aşarak 4,60 milyar dolar oldu. 

IBM’in popüler Power çiplerinin yer aldığı sunucuları da içeren dağıtılmış altyapı kategorisi ise bu dönemde yıllık 8% artış gösterdi. 

2024’te serbest nakit akışının 12 milyar dolara ulaşacağını tahmin eden şirket, gelirlerinde de 4% ile 6%’lık bir büyüme öngörüyor. Bu aralık, Wall Street’in 3%’lük tahminin üzerinde. 

IBM teknoloji sektörüne paralel olarak bu yıl bazı işten çıkarmalar yapacağını ancak yapay zekâ odaklı yeni işe alımlar yapacağını söyledi. Şirket ayrıca bu yılın ilk çeyreğinde yeni yazılım varlıkları satın almayı planlıyor. 

IBM Beklentileri Aştı, İddialı Planlar Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: IBM