Borsa Haberleri

HSBC’ye Göre Dolar/TL Yılı 37-40 Arasında Tamamlayabilir

May 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
HSBC’ye Göre Dolar/TL Yılı 37-40 Arasında Tamamlayabilir

HSBC, yıl sonu dolar/TL tahminini açıkladı. Banka bir önceki yıl sonu tahmini olan 36 TL seviyesini bugünkü raporunda da korudu. HSBC’ye göre dolar/TL yukarı yönlü yavaş ve sınırlı hareket gösterecek.

HSBC yayımladığı notta, makro ve mali değerlendirmelerinin “büyük ölçüde” değişmediğini belirtti. Diğer yandan bankaya göre TL reel olarak istikrarlı kalırsa dolar/TL kuru yılı 37-40 seviyelerinde tamamlayabilir.

HSBC analistleri, mart ayında gerçekleştirilen yerel seçimler öncesinde döviz talebinin yüksek olduğunu ancak döviz talebi ve arzı arasında daha iyi bir denge kurulması ile durumun normalleştiğini kaydetti. Analistelere göre ayrıca nominal faizlerin yüksek seviyesi ve yıl sonuna doğru pozitif reel faizlerin ortaya çıkması önümüzdeki aylarda TL’ye olan talebi artıracak.

Türkiye’nin makro verilerini de değerlendiren analistler, yıllık enflasyonun henüz zirveye ulaşmadığını ancak “muhtemelen” bu ay düşüş eğiliminin ikinci yarıda “açıkca” görülmesinin beklendiğini ifade etti.

Finansal ve makro eğilimlerin TL’yi desteklemesi sebebiyle dolar/TL’nin önümüzdeki aylarda ılımlı ve yavaş yükseleceğine olan inancın artığına dikkat çekilen notta şöyle devam edildi:

“Mevduat faizlerinin yılın geri kalanında sabit kalması durumunda, ikinci yarıda enflasyonun yavaşlaması nedeniyle TL mevduatların daha da cazip hale gelmesi muhtemeldir. TCMB’nin döviz rezervleri mart ayının sonundan itibaren arttı ve net yabancı pozisyonunda iyileşme görüldü. Sürdürüldüğü takdirde, büyük sermaye girişleri de döviz rezervlerinin artmasına katkıda bulunacaktır.”

HSBC'ye Göre Dolar/TL Yılı 37-40 Arasında Tamamlayabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT